0aW dniu dzisiejszym kontrowersyjny temat: Dlaczego nie warto kupować Yamahy Genos?

Zacznijmy od tego, że o zaletach Genosa napisałem już wiele, cytując wielokrotnie  słowa ludzi zachwycających się tą maszyną.

Pomimo tych pozytywnych słów, nie kupiłbym tego instrumentu, i nie zmieni tego nawet aktualizacja systemu opracyjnego. A muszę dodać, że miałem ten instrument u siebie dzięki uprzejmości mojego Przyjaciela. 

genos_look3

Dla tych, którzy wahają się i stoją przed zakupem tego instrumentu, poniżej kilka argumentów za a właściwie PRZECIW zakupowi Genosa.

 1. Cena nawet niemal 21000 zł - skacząca jak notowania na giełdzie
 2. Obudowa - podatna na zarysowania, użyj paznokcia a sam się przekonasz
 3. Wyświetlacz głęboko osadzony
 4. Brak możliwości wpięcia się kablami w kształcie litery L
 5. Brak funkcji Tempo Lock - każdorazowo wybór nowego stylu zmusza Cię do ustawienia tempa i dostosowania do odgrywanego utworu 
 6. Brak systemu inteligentenego rozpoznawania akordów podobnych do tego, jakie stosują marki Korg, Roland, Casio czy Ketron
 7. Brak możliwości sortowania danych z Playlisty w mniejsze (setlisty)
 8. System operacyjny nie przygotowany do wystąpień Live
 9. Realizm styli oraz opracowane wariacje mają wiele do życzenia (nie dotyczy wstępów - INTRO oraz zakończeń - ENDING, które przygotowane są znakomicie)
 10. Harmonizer wokalny kiepskiej jakości (chociażby w odniesieniu do TC Helicona)
 11. Brak wstępów/zakończeń, którymi można sterować odgrywając własną sekwencję akordów
 12. Niski skok klawiszy (płytka klawiatura)
 13. Kiepskia emulacja organów Hammonda/Leslie
 14. Przestarzały system registracji  - konieczność zapamiętania co ukrywa się pod daną registracją
 15. Brak bezpłatnego wsparcia ze strony producenta w postaci choćby bezpłatnych styli (pozostaje korzystanie z komercyjnych materiałów)
 16. Nadal daleko mu do Korga pa4x jeśli chodzi o sterowanie na scenie (a za rogiem już Korg pa5x) - jednym słowem instrument stał się leciwy a ostatnie zmiany i dodatki od producenta datowane na 2019 rok świadczyć mogą, że producent porzucił tę konstrukcję i nie rozwija jej dalej (co może być też sygnałem premiery Genosa 2?)