0aTen tekst kierowany jest do wszystkich tych, którzy zdecydowali się na przesiadkę z Korga pa3x na najnowszy flagowy model pa4x (bądź stoją przed taką decyzją) .

Dlaczego postanowiłem o tym napisać?

Drogi Czytelniku, pragnę Cię uświadomić, iż zakup nowszego modelu Korga pa4x a następnie próba "przekopiowania" całego materiału to droga bynajmniej nie usłana różami...

Nie wystarczy tylko przenieść dane w postaci SET-a zrzuconego z Korga pa3x i wgrać je do modelu pa4x!

ec5- sterownik dla korga pa3x oraz pa4x

O jakich problemach mowa?

Korzystasz z SongBooka? Świetnie.

Wczytanie danych z Songbooka do Korga pa4x nie jest problemem. Na początku na pozór wszystko wydaje się na swoim miejscu. Jednakże, gdy zgłębimy temat bardziej, pojawi się flustracja.

Rozważmy rekordy, które zbudowane zostały na bazie fabrycznych styli. Szybko się przekonasz, że ŻADEN wpis nie będzie odwoływał się do właściwego stylu. Dzieje się tak dlatego, że Korg zdecydował się na przebudowanie wszystkich banków brzmień. I tak przykładowo pierwszy bank styli w Korgu pa3x Musikant otwierały Schlagiery. W korgu pa4x jest to sekcja Rock. Zatem jeżeli przykładowo większość Twoich songów bazowała na Szlagierach, obecnie utowry te zagrają stylami Rockowymi.

Problemem będą również style wczytane do sekcji Favourite/USER. W korgu pa4x nie znajdziemy banków Favourite 11 oraz Favourite 12. Zatem jeśli w Korgu pa3x posiadasz w tych bankach style, do których odwołują się poszczególne rekordy SongBooka - to masz problem :/ (czytaj konieczność przeprogramowania maksymalnie 96 wpisów).

Korg pa4x wczytuje style z banków Favourite 11 i 12 do banków: USER1 i USER2!

Kolejna sprawa, o której należy pamiętać - zmianie uległy nazwy wybranych fabrycznych styli.

Ktoś powie. Wystarczy odnaleźć styl, z którego do tej pory korzystaliśmy w ramch danego rekordu w Songbooku, podmienić go, po czym zapisać rekord. Oczywiście, tutaj trzeba jednak pamiętać, że podmiana stylu powoduje zaczytanie tempa ze stylu, na który dokonujemy podmiany. Co więcej próba nadpisania rekordu nie jest taka prosta. Pomimo, iż w chwili zapisu modyfikowanego rekordu pojawia się monit o możliwości nadpisania/utworzenia nowego rekordu - opcja NADPISANIA jest nieaktywna (ta jest możliwa do zrealizowania tylko po powtórnym wprowadzeniu nazwy!). Dzieje się tak dlatego, ponieważ Korg pa4x w chwili zaczytania wybranego przez nas stylu do modyfikowanego rekordu domyślnie sugeruje nazwę rekordu do zapisu równoznaczną z nazwą zaczytanego stylu. W modelu Korg pa3x nie było tego problemu.

Zaużmy jednak, że uporaliśmy się z powyższym. Czy to koniec naszych problemów? NIE. Zmigrowane wpisy SongBooka z Korga pa3x do Korga pa4x pozbawione są :

  • informacji o powiązanym presecie wokalnym (vocal presets)  - ten ustawić trzeba powtórnie
  • ustawień trybu Fill Mode- tutaj również powtónie należy wprowadzić ustawienia (ten problem rozwiązuje instalacja aktualizacji systemu operacyjnego v1.61)

Jednym słowem jeżeli korzystamy z powyższych, będziemy zmuszeni do ponownego wprowdzenia ustawień dla każdego rekordu w SongBooku niezależnie!

I najważniejsze na koniec. Ktoś powie, przecież jest edytor SongBook v2.0 ze wsparciem dla niemalże cełej serii Pa. Od razu napiszę, że aplikacja ta nie rozwiązuje żadnego z powyższych problemów.

 

Reasumując:

  • Programy Performances oraz STS-y są konwerterowane na Keyboard Setów.
  • Z uwagi na reorganizację wybranych styli w komórkach w Korgu pa4x, konieczne jest przeorganizowanie wszystkich rekordów Songbooka, które odwołująą się do styli fabryczych instrumentu.
  • Style z banków Favourite11 i Favourite12 nie zostaną załadowane. Style te można załadować indywidualnie do komórek w ramach powiększonych banków Favourite1-10
  • Style z pozostałych banków nie zawsze zagrają poprawnie (w szczególności jeśli chodzi o ścieżkę perkusji DRUM czy wybrane ścieżki akompaniamentu ACC)

Użytkowniu Korga pa3x. Kupując Korga pa4x musisz liczyć się z powyższymi migracyjnymi bolączkami, a te nie wyczerpują tematu.

Chciałbyś lepiej poznać możliwości instrumentu Korg pa3x/pa4x? Zapraszam do zapoznania się z ofertą indywidualnego kursu obsługi Korga pa4x/Korga pa3x/Korga pa2x/Korga pa900.