Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Witam serdecznie ! 2012/02/25 14:04 #15360

  • bodziomierz
  • bodziomierz Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Senior
  • Senior
  • Posty: 42
  • Otrzymane podziękowania: 2
Jestem zawodowym muzykiem , dosyć "wiekowym"... :) ,ale z zupełnie innej dziedziny -chóralistyki.
Instrumentami elektronicznymi, oprogramowaniem muzycznym i wtyczkami typu VSTi zainteresowałem się niedawno , nie mam o tym zielonego pojęcia i mam nadzieję czegoś się od Szanownych Forumowiczów dowiedzieć. Chętnie to wykorzystam , do -być może - napisania "czegoś poważniejszego" ... :) , na co mam wielką ochotę , ale na MIDI to nie brzmi (np. orkiestra symfoniczna).
Partytury czytać umiem , ale chciałbym znaleźć "instrument" , który zabrzmi " jak orkiestra" , bez tego patelniowego teflonu.
Tyle o sobie - mam nadzieję - nie za dużo... :)
Pozdrawiam serdecznie wszystkich i liczę na pomoc.
Ze swojej strony chętnie podzielę się wiadomościami "z żywego wykonania muzyki". :)
Bodziomierz.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Witam serdecznie ! 2012/02/25 14:45 #15361

  • Pietia
  • Pietia Avatar
  • Wylogowany
  • Master
  • Master
  • Życie jest jak muzyka po prostu płynie...
  • Posty: 5193
  • Otrzymane podziękowania: 193
Witaj na forum, cieszę się że krąg zainteresowanych VST samym w sobie jak i witryną vsti.pl się rozrasta. Mam nadzieję, że nie będziesz rozczarowany, na stronie znajdziesz szereg interesujących Cię materiałów.
Z pozdrowieniami Piotr.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Witam serdecznie ! 2012/02/25 16:45 #15366

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Witam :).

Całą orkiestrę jest niezwykle trudno odwzorować przy pomocy wcześniej nagranych bibliotek dźwiękowych. Wszelkie klasyczne i nie klasyczne utwory po prostu będą płytkie na samplach. Inna rzecz ma się z muzyką filmową, gdzie klasyczne zasady nie obowiązują i im więcej warstw tym lepiej gdzie niekoniecznie nagranie musi odwzorowywać nagranie prawdziwej orkiestry, nawet są połączone z elektroniką, jakimiś przesterami czy gitarami, bębnami etnicznymi itd. Chodzi o to, że w filmie ma po prostu dobrze i potężnie brzmieć i niekoniecznie kompozytorzy martwią się o prawdziwe relacje instrumentów jak i tak nakładają potem różne warstwy a głośności mogą zautomatyzować, użyć equalizera czy pobawić się tłumikami miksera. Do tego świetnie nadają się takie biblioteki jak East West Quantum Leap Orchestra (Gold lub Platinum), Vienna Symphonic Library czy jeszcze kilka innych, jednak te są najczęściej używane. Jako tło do pogrubienia brzmienia mogą robić biblioteki "drugiej klasy", tańsze i mniej bogate, tak jak Orchestral (od VSL) z NI Komplete, Garittan Personal Orchestra czy Miroslav Philharmonic.

Jest z tym masa roboty, każdą partię trzeba nagrać z ręki, przełączać artykulacje, dostosować także z ręki głośność i dynamikę kilkoma parametrami. Same sample nie załatwią wszystkiego i trzeba się dosyć trochę napracować z takim MIDI podłączonym pod sample. A to dopiero początek.

Tyle w tym temacie jeżeli by Cię to interesowało :).
Za tę wiadomość podziękował(a): bodziomierz

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Witam serdecznie ! 2012/02/25 17:34 #15368

  • bodziomierz
  • bodziomierz Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Senior
  • Senior
  • Posty: 42
  • Otrzymane podziękowania: 2
Bardzo dziękuję ! To właśnie mnie interesuje ! Już się
dowiedziałem wiele o tym "ręcznym "ustawianiu ! Zainstalowałem sobie dziesięciodniową wersję
Miroslav Philharmonik i...dokładnie nie wiedziałem , jak to ruszyć ! Do karty EMU0404 dostałem oprogramowanie Cubase i Cakewalk, które obsługiwało instrumenty z Miroslava. Nie wiedziałem tylko , że trzeba ręcznie przestawiać - podejrzewam , w poszczególnych kanałach - sposób wykonania przez Miroslava. Czy dobrze to rozumiem?
Niestety - angielski u mnie w nie najlepszym stanie, jako że pochodzę z czasów , kiedy obowiązkowy był "ruski". Usiłowałem przeczytać jakieś tutoriale , wysłuchałem jakichś angielskich wykładów na youtube i... zgłupiałem doszczętnie!
Nie mogę pojąć "filozofii" podkładania tych sampli z VSTi .
Ze strony uniwersytetu IOWA ściągnąć można sample , od których aż mi włosy zjeżyły się na plecach ! (choć ich tam nie posiadam... :)
Są próbki m. in. wiolonczeli Stradivariusa z 1795 roku!
Z tego , co do tej pory zrozumiałem , to potrzebne są jeszcze jakieś Presety , pisane w różnych formatach dla poszczególnych programów , które - jeśli się dobrze domyślam , określają , co mają "robić" próbki , do których polecenia dochodzą z programu operującego midami ?
Czy dobrze to rozumiem , i czy takie Presety można skądś ściągnąc , bądź jak je się pisze samodzielnie?
Przepraszam , jeśli pytam o proste sprawy , ale jako człek "lekko schorowany" nie mam już takiej cierpliwości i szybkości percepcji i składania w całość czegoś , co nie jest "wykładem" , w którym jedno wynika z drugiego.
W każdym razie te kilka zdań na temat muzyki filmowej już mi dało pewien ogląd na używanie tego typu instrumentów. Jeszcze raz serdecznie dziękuję !
Pozdrawiam.
Bodziomierz.
PS. Z karty EMU na razie zrezygnowałem na rzecz Sound Blastera - lepszego do ćwiczeń.Tamta np. nie widzi żadnych wewnętrznych MIDI , tylko widzi wyjście na zewnętrzny instrument , który ma obsługiwać MIDI... Dziwne...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Witam serdecznie ! 2012/02/25 20:11 #15370

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Cieszę się :).

Jeżeli masz jakieś konkretne pytania, dotyczące działania wtyczek VSTi, czy ogólnie jak działa takie własne komputerowe studio, od programu aż po gotowy dźwięk, czy jak działa taka orkiestra na komputerze (sam się tym zajmuje od jakiegoś czasu więc chętnie pomogę) to zapraszam do założenia osobnego tematu. Pomoże to innym prościej wyszukać potem informacje z odpowiednim tytułem w temacie :). Pisząc tutaj dalej inni będą mieli trudniejszy dostęp gdyby kiedyś ktoś miał podobny problem.

Jeżeli potrzebujesz możesz założyć nawet kilka różnych tematów z bardziej szczegółowymi pytaniami, albo jeden czy dwa ogólne. Pomoże to łatwiej wyszukiwać informacje. Od siebie postaram się coś na pewno dodać :).

Pozdrawiam.
Za tę wiadomość podziękował(a): bodziomierz

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Witam serdecznie ! 2012/02/25 22:18 #15374

  • bodziomierz
  • bodziomierz Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Senior
  • Senior
  • Posty: 42
  • Otrzymane podziękowania: 2
Dziękuję za wskazówki !
Chętnie założę takie tematy , tylko posegreguje sobie , żeby kilka razy o to samo nie pytać
Pozdrawiam.
PS. Właśnie ściągam sample wiolonczeli Stradivariusa ze strony
theremin.music.uiowa.edu/MIS.html
zakładka druga:Musical Instrument Samples
Co prawda tylko mono i 16 bit , ale od czegoś trzeba zacząć!
Potem bym chciał się dowiedzieć , co z tym zrobić , żeby w końcu grało.. :).

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Zasilane przez Forum Kunena