Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT:

Jak obrabiać wokal na potrzeby produkcji muzycznych? 2010/08/02 07:58 #9053

  • Pietia
  • Pietia Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Master
  • Master
  • Życie jest jak muzyka po prostu płynie...
  • Posty: 5193
  • Otrzymane podziękowania: 193
Nawiązując do sugestii wysuniętej przez uzytkownika Torez w jednym z wątków zachęcam do wypowiadania się w powyższym temacie. W tym celu pomocne mogą okazać się pytania.
W jaki sposób pracujecie ze ścieżkami?
Jakiego oprogramowania używacie?
Jakie efekty obowiązkowo nakładacie na wokal?
Jakie są Wasze patenty na uzyskanie ciekawych efektów modulacji ludzkiego głosu?
Jakiego sprzętu (mikrofonu) użwacie do rejestrowania ścieżek wokalnych? Czy warto?
W jaki sposób radzicie sobnie z szumami tła bez jednoczesnej utraty na jakości/dynamiki ścieżki wokalnej?

Zachęcam do dyskusji.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:Jak obrabiać wokal na potrzeby produkcji muzycznych? 2010/08/02 09:54 #9054

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
No to może zacznę od odpowiedzi na pytanie Toreza ;).

Efekt a la Music Instructor:

Podstawa to Vocoder, jeżeli wiemy jak korzystać z tego narzędzia to wszystko jakoś się ułoży. Niezależnie od oprogramowania z jakiego korzystamy bardzo dobry wydaje się Vocodex, a FL Studio ma taką przewagę, że posiada go w pakiecie ;). Dobra, zaczynamy:

1. Trzeba mieć wokal ;). Najlepiej nagrać, nawet swój mimo, że nie posiada się głosu do śpiewania, nuty się nie liczą. Dlaczego? To okaże się później. Ewentualnie można wykorzystać syntezator mowy. Jest z tym dużo pracy, ale czasami efekty wychodzą bardzo dobre.

FL Studio Tips: Speech Synthesizer to coś czego możemy potrzebować, trzeba poeksperymentować z barwą głosu i prędkością, tonacja dotyczy głównie wysokości i wybrzmiewania głosu, nuty nie mają znaczenia ;).

2. Mamy czysty suchy wokal. Według mnie pierwszą obróbką na wokalu powinna być kompresja, która zniweluje różnicę głośności, szczególnie w amatorskich wokalach. Rodzaj kompresji za każdym razem będzie inny, trzeba poeksperymentować z ustawieniami. Dobrze założyć także filtr górnoprzepustowy i podciąć dół do okolic 100Hz, żeby wyeliminować niepotrzebne szumy i stuki podczas nagrywania i nie zamulić podstawy utworu basem z wokalu.

FL Studio Tips: FL Limiter będzie niezastąpiony ponieważ także działa jako kompresor i jednocześnie pokazuje wykres głośności od czasu i wyraźnie widać ile sygnał jest tłumiony. Włączcie compresor mode, ustawcie ratio na 2:1 i kręćcie pokrętłem treshold aż będą efekty. Zaawansowani mogą oczywiście używać innych ustawień, te podaję dla osób które nie zajmowały się nigdy kompresją ;). Do obcinania częstotliwości dobry jest Parametric EQ 2 z włączonym filtrem górnoprzepustowym na 100Hz i największym możliwym opadzie.

3. Mamy już wokal - słowa, teraz czas na nuty i brzmienie. Można użyć praktycznie każdego brzmienia, eksperymenty to podstawa ;). Jeżeli chcecie się przekonać jak to działa to załadujcie dowolny syntezator z sawowym leadem ustawionym na 0 ataku, decay na maksa i w miarę krótki czas release. Na osobnej ścieżce niech gra każdą całą nutę na takt np. E E G D, E E C D.

FL Studio Tips: Niech syntezator będzie na osobnym paternie niż wokal.

4. Czas na Vocoder. Tutaj będzie wyjątek bo wytłumaczę wszystko na podstawie FL Studio ;).

FL Studio Tips: Skoro obrabialiśmy wokal to zapewne mamy już go podpiętego pod kanał w mikserze. Niech nazywa się - Wokal. Syntezator podpinamy pod następny kanał i nazywamy go - Syntezator ;). Pod trzeci kanał zapinamy Vocodex. Ustawiamy w nim na górze L R encoding. Teraz uwaga: Panoramę wokalu ustawiamy na maksa w lewo, a syntezatora w prawo, wszystko przekierowujemy tylko na kanał z vocoderem i dopiero on wychodzi na master. Kiedy Wokal i Syntezator będą razem brzmieć wtedy jedna ścieżka będzie modulowana przez drugą dzięki czemu uzyskamy wypowiadane słowa z brzmieniem syntezatora ;).

Cała reszta to efekt ustawień. Podałem podstawową drogę do uzyskania takiego efektu, dlatego nie pytajcie dlaczego Music Instructor brzmi tak, a Daft Punk inaczej. Wszystko kwestia ustawień i w skrajnych przypadkach narzędzi, ale podobne efekty da się uzyskać na pewno. Tylko po co skoro można być oryginalnym :D?

Pozdr!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:Jak obrabiać wokal na potrzeby produkcji muzycznych? 2010/08/18 00:32 #9166

  • torez
  • torez Avatar
  • Wylogowany
  • Senior
  • Senior
  • Posty: 77
  • Otrzymane podziękowania: 6
dobra robota N.E.X !!! jednego tylko nie rozumiem bo nigdy tego nie robiłem a mianowicie mam wokal na jednym kanale w mikserze ,syntezator na drugim i vocoder na trzecim ale jak przekierować wokal i synta na vokoder to ja nie wiem . pewnie to banalna sprawa ale nie wiem . prosze o wyrozumiałość zaczynam dopiero i jeszcze wieeeelu rzeczy nie wiem . ja osobiście obrabiam wokal w genialnym w swojej prostocie programie audacity . i ładuje już obrobiony . dla mnie audacity narazie wystarcza .

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:Jak obrabiać wokal na potrzeby produkcji muzycznych? 2010/08/18 09:54 #9167

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
W FL Studio w mikserze na dole każdego kanału są takie strzałki pomarańczowe skierowane góre, przyciski działające w formie on/off. Zaznaczasz kanał wokalu, odznaczasz ten pomarańczowy przełącznik z mastera i dajesz na kanał z vocoderem, przy syntezatorze tak samo. Kanał z vocodera na master czyli domyślnie. Ważne aby wokal był 100% w lewej a carrier 100% z prawej, dobrze wcześniej zrobić sygnał na mono aby był w pełnej okazałości, a nie tylko lewy/prawy kanał w przypadku kiedy są różne. W Vocoder działa od razu, Vocodex'a trzeba przestawić na "L-R Encoding" na górze wtyczki.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez N.E.X..

O:Jak obrabiać wokal na potrzeby produkcji muzycznych? 2010/08/18 22:55 #9172

  • damiancybul
  • damiancybul Avatar
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Świeżak
  • Posty: 3
  • Otrzymane podziękowania: 0
siemka,zajmuje sie graniem i spiewaniem ... i od dłuzszego czasu chcialbym nagrac swoją piosenke,lecz niemam pojecia o programach typu,fl studio itpJedynie audacity :) czy ktos by był taki szczery i chetny by obrobic mi wokal do piosenki disco polo,dogadamy sie ; )pozdro!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:Jak obrabiać wokal na potrzeby produkcji muzycznych? 2010/08/19 21:11 #9185

  • torez
  • torez Avatar
  • Wylogowany
  • Senior
  • Senior
  • Posty: 77
  • Otrzymane podziękowania: 6
mam wersje procuder edition 8 i tam nie ma Vocodexa jest Vocoder . prubowałem na vocoderze tak jak mówiłeś i coś tam wychodzi . czym sie różni vocodex od vocodera ?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:Jak obrabiać wokal na potrzeby produkcji muzycznych? 2010/08/19 21:32 #9186

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Vocodex jest dostępny od wersji 9 Producer Edition. Ja miałem to szczęście, że posiadam wersję pudełkową o numerze 8 i dostałem jedną darmową aktualizację do 9. Jeżeli już ją wykorzystałeś to warto zakupić za te 39$ dożywotnią aktualizację, bo Vocodex jest naprawdę dobry i uchodzi za jeden z najlepszych sprzętowych vocoderów ;). Vocoder to po prostu prosty vocoder, możesz go użyć i osiągniesz bardzo zbliżone rezultaty. Vocodex pozwala natomiast ustawić bardziej zaawansowane opcję jak powielenie ilości śladów (coś ala chórek), wybór dowolnej ilości pasm, wysokości dźwięku czy wbudowany syntezator (według mnie zbędny bajer).

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:Jak obrabiać wokal na potrzeby produkcji muzycznych? 2010/08/20 12:13 #9196

  • damiancybul
  • damiancybul Avatar
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Świeżak
  • Posty: 3
  • Otrzymane podziękowania: 0
N.E.X ,niewiem jak odpisac ci prywatnie.Z tym wokalem chodzi mi o jakies wyretuszowanie vocalu,szumień,buchów.Dodanie jakiegoś dealy,echo,chours,jakieś inne efekty na vocal.Co do delay to jesli dalbys rade zrobic... to taki jak w tej piosence 1zwrotka.marcin1287.wrzuta.pl/audio/9Isi1aHx8lS/boys_-_uslysz_wolanie.
Odezwij sie na moj email z swojego emaila.ccyybbuul@vp.pl jedno L na końcu:)pozdro

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
  • 2
Zasilane przez Forum Kunena