Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Pro Tools - nauka obsługi, dostępne poradniki 2014/03/26 14:35 #22121

  • kalosz
  • kalosz Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Senior
  • Senior
  • Posty: 78
  • Otrzymane podziękowania: 0
Witajcie.

Nie znalazłem nic o nauce Pro Tools'a na forum więc postanowiłem założyć nowy temat w tej kategorii.

Chciałbym się nauczyć software'a Pro Tools'a ponieważ będę miał możliwość praktyk w studio, w którym rzecz jasna pracują na tym oprogramowaniu.
Uczyliście się Pro Tools'a? Jeśli jak to w jaki sposób? Nie ma chyba jakiegoś sensownego polskiego poradnika do tego sprzętu, z tego co mi wiadomo, mogę się mylić.

Czekam na Wasze propozycje :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Pro Tools - nauka obsługi, dostępne poradniki 2014/03/26 15:54 #22123

  • bixioman
  • bixioman Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Ekspert
  • Posty: 104
  • Otrzymane podziękowania: 10
Zerknij na bloga Zakamarki Audio,poza możliwością kupna kursu Pro-Tools,jest mnóstwo wiedzy przedstawionej na tak zwany chłopski rozum,i napewno przydatnej bez względu na to jaki gatunek muzyki Cię interesuje.Poniżej link :)

zakamarkiaudio.pl/protoolspopolsku/
bixioman

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Pro Tools - nauka obsługi, dostępne poradniki 2014/03/26 15:58 #22124

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Generalnie u mnie proces nauki czegokolwiek, nie tylko oprogramowania muzycznego, polega na używaniu danej rzeczy z jednoczesnym studiowaniem instrukcji. Nie ukrywam też że pisanie na forach pozwala mi znajdować rozwiązania na bardziej specyficzne problemy które akurat mogą w danej chwili mnie nie dotyczyć, sprawdzam co i jak, odpowiadam a przy okazji do pamięci ląduje rozwiązanie. ;)

Nie lubię też poradników wideo bo przedstawiają problemy zbyt wolno, 5 minut przywitania się, 3 minuty wstępu o czym jest filmik, 4 minuty rozwinięcia, esencja w 5 sekund i zakończenie kolejne 2 minuty, ostatnia minuta to proszenie o subskrypcje i komentowanie.

Jak wyżej, polecam Ci po prostu używanie programu w praktyce. Mówiąc precyzyjniej, zainstaluj, uruchom i zacznij od ogarnięcia z instrukcją w tle interfejsu, podstawowej obsługi i funkcji. Po paru dniach będziesz w stanie bez problemu z programem pracować żeby coś nagrać, sekwencjonować MIDI, uruchomić wirtualne instrumenty i tak dalej i od tego momentu zacznie się proces napotykania problemów i szukania ich rozwiązania - w instrukcji, na forach, w poradnikach. Jak poświęcisz odpowiednią ilość czasu to nawet po kilku dniach ogarniesz w stopniu wystarczającym, tym bardziej że Pro Tools to przedstawiciel klasycznej metody pracy jaką znajdziesz w wielu innych DAW.

BTW To samo masz z wtyczkami, nikt nie wytłumaczy Ci tak dobrze ich obsługi i przeznaczenia jak producent który siedział nad nią tygodniami i zna każda reakcję pod maską na wylot. Takie precyzyjne manuale opracowuje zawsze np. Bootsy od Variety of Sound w swoich darmowych wtyczkach. Generalnie większość deweloperów tak robi, komercyjni właściwie zawsze. Bawi mnie potem jak na blogach czy AusioTuts+ publikują super poradnik jak używać jego nowej wtyczki kiedy to samo tylko bardziej szczegółowo jest wyjaśnione w manualu przez samego autora.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez N.E.X..

Pro Tools - nauka obsługi, dostępne poradniki 2014/03/26 18:36 #22128

  • kalosz
  • kalosz Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Senior
  • Senior
  • Posty: 78
  • Otrzymane podziękowania: 0
Macie racje, że najlepsza nauka to praktyka. Tylko moja sytuacja jest trochę inna...
Jestem na studiach, nie mam swojego komputera za to starego laptopa. Możliwość praktyki mam tylko tam w studio jednak wiadomo, że nikt żółtodzioba do sprzętu nie dopuści...na razie mogę sobie "popatrzeć", coś więcej przyjdzie z czasem.
Ale chcę już wcześniej pogłębić swoją wiedzę dlatego pytam właśnie o jakieś kursy, poradniki czy coś tego typu :) Żeby się po prostu przygotować :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Pro Tools - nauka obsługi, dostępne poradniki 2014/03/26 22:03 #22132

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Oj, laptop chyba nie jest aż tak stary żeby Pro Tools nie uciągnął tak żeby tylko odpalić i uczyć się jego obsługi? Nikt nie twierdzi że musisz robić rozbudowane projekty. ;)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Pro Tools - nauka obsługi, dostępne poradniki 2014/03/27 13:11 #22137

  • kalosz
  • kalosz Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Senior
  • Senior
  • Posty: 78
  • Otrzymane podziękowania: 0
Nie wiem jaka wersja może dobrze chodzić na moim laptopie - Intel Celeron 1.6 GHz, 1,8 GB pamięci... może 8? Będę czegoś szukał :)

A poza tym oprócz tego co polecił mi bixioman macie jeszcze jakieś propozycje poradników itd? :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Zasilane przez Forum Kunena