Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT:

Wymiana pamięci RAM w laptopie. 2012/01/10 15:06 #14948

  • MadDziadPL
  • MadDziadPL Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Muzyka łagodzi obyczaje.
  • Posty: 658
  • Otrzymane podziękowania: 61
Witam.
Jak w temacie.
Chodzi mi o to,czy można wymienić pamięć ram w każdym laptopie na większą i jak to mogę sprawdzić?
Dzięki za pomoc:)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Wymiana pamięci RAM w laptopie. 2012/01/10 17:54 #14949

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Jaki masz model laptopa? Interesowałem się tym parę dni temu i mniej więcej wiem o co chodzi ;).

Zainstaluj program CPUID CPU-Z i tam w zakładce memory albo SPD znajdziesz informacje o pamięci którą masz teraz zainstalowaną. Najważniejsze jest taktowanie i numer, ja mam dla przykładu PC3-10700 (667MHz) co w praktyce daje 1333MHz. Oczywiście ważne jest jaki typ pamięci posiadasz, DDR3 czy starsze DDR2. Ważne jest także to ile maksymalnie pamięci jest w stanie obsłużyć chipset. W moim laptopie niestety nie mogę uzyskać takiej informacji, instrukcja jest baaaaardzo słabo napisana. Prawdopodobnie jest to 8GB idąc za forami internetowymi.

Pamięć wymienia się zdejmując dolną klapę obudowy laptopa, nie całą tylko zazwyczaj fragment. Pamięć położona jest poziomo na takich zaczepach. Kiedy zwolnisz zaczepy pamięć podniesie się o 45 stopni w górę i możesz ją wyciągnąć, sprawdzić naklejki (dane jeszcze raz dla pewności) i kupić taką samą.

Kiedy chcesz zrobić gruntowną wymianę dobrze jest kupić od razu dwie takie same, np. 2x 4gb, są dosyć tanie na Allegro i w sklepach. Uzyskasz wtedy 8GB.

Pamiętaj też, że na systemie 32 bitowym maksymalne indeksowanie pamięci to 3GB, czasami ~3,13GB, więcej po prostu system nie wykryje. Od Visty w górę podobno jest jakieś specjalne indeksowanie pamięci dzięki której można otrzymać całe 4GB, ale nie więcej, bo takie jest ograniczenie architektury. Jeżeli posiadasz procesor 64 bitowy i zainwestujesz w przynajmniej 8GB ramu to wejdź w system 64 bitowy, innego wyjścia niż Win 7 nie ma, bo XP 64 bit to trochę taki eksperyment. Procesor działający 64 bitowo 2x szybciej oblicza dane dzięki temu szybciej będą chodzić projekty, więcej pamięci także będzie pomocne. Sam system 64 bitowy wymaga trochę lepszej konfiguracji dlatego przy <4GB ramu i starszym procesorze nie warto pakować się od razu w Win7 64 bit.

Z tego co widzę sytuacja na rynku powoli się polepsza i praktycznie wszystkie programy muzyczne mają swoje 64 bitowe wersje natywne. Jedynym wyjątkiem jest FL Studio który działa tylko pomostowo bo jest napisany w Delphi które nie jest dalej rozwijane pod 64 bit ;). No mają pecha z tym silnikiem. Wtyczki i sterowniki tak samo - większość już podobno chodzi bez problemu.

Przy następnym upgrade sprzętu pewnie wejdę w 64 bit głównie z powodu ramu, ale na razie nie widzę takiej potrzeby. Tym bardziej się w tym upewniam kiedy widze jak Hans Zimmer zmontował soundtrack do Incepcji na Win XP 32 bit :D.
Za tę wiadomość podziękował(a): Herlrzax, MadDziadPL

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez N.E.X..

Odp: Wymiana pamięci RAM w laptopie. 2012/01/10 18:52 #14951

  • Herlrzax
  • Herlrzax Avatar
  • Wylogowany
  • Senior
  • Senior
  • Posty: 41
  • Otrzymane podziękowania: 2
Wymiana RAMu w zwykłym PC to rzecz prosta, ale gdybym miał laptopa to udałbym się do serwisu komputerowego, a oni już by wiedzieli co i jak.

Btw. Windowsa XP 32bit używam od jego czasu premiery do teraz, jest to najlepszy system, ale starzeje się, nie wszystkie programy działają na nim, mimo to wymienię go na inny system dopiero przy zakupie nowego PC z kartą graficzną obsługującą DX11+. Tak, zwykły XP widzi 3,16GB.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Herlrzax.

Odp: Wymiana pamięci RAM w laptopie. 2012/01/10 19:02 #14952

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Bez przesady, w laptopie także wymienienie pamięci jest bardzo proste, nie mniej niż w zwykłym PC. Zrobiłem to kilka dni temu i polecam każdemu, korzystanie z serwisu w tym przypadku będzie stratą pieniędzy ;).

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Wymiana pamięci RAM w laptopie. 2012/01/10 21:19 #14953

  • MadDziadPL
  • MadDziadPL Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Muzyka łagodzi obyczaje.
  • Posty: 658
  • Otrzymane podziękowania: 61
Elo Nex.
Dzięki za informacje:)
Jeśli chodzi o mój sprzęt :
Acer Aspire 6530G ,320gb HD,system Vista 32 bit.
Chipset AMD 780G
Pamięć DDR2 2x 2gb PC2-5300 (333 MHz)
Procesor AMD Turion X2 64
Muszę go polepszyć albo zainwestować w nowszy,przy bardziej złożonych projektach po prostu nie wyrabia.
Jak byś mi doradził?


A to wypis z raportu:


Chipset

Northbridge AMD 780G rev. 00
Southbridge AMD SB700 rev. 00
Graphic Interface PCI-Express
PCI-E Link Width x8
PCI-E Max Link Width x16
Memory Type DDR2
Memory Size 4096 MBytes
Memory Frequency 333.3 MHz (3:5)
CAS# latency (CL) 5.0
RAS# to CAS# delay (tRCD) 5
RAS# Precharge (tRP) 5
Cycle Time (tRAS) 15
Bank Cycle Time (tRC) 20
Command Rate (CR) 2T
Uncore Frequency 1600.0 MHz

Memory SPD

DIMM # 1
SMBus address 0x50
Memory type DDR2
Module format SO-DIMM
Manufacturer (ID) Nanya Technology (7F7F7F0B00000000)
Size 2048 MBytes
Max bandwidth PC2-5300 (333 MHz)
Part number NT2GT64U8HD0BN-3C
Serial number 813C392A
Manufacturing date Week 22/Year 08
Number of banks 2
Data width 64 bits
Correction None
Nominal Voltage 1.80 Volts
EPP no
XMP no
JEDEC timings table CL-tRCD-tRP-tRAS-tRC @ frequency
JEDEC #1 3.0-3-3-9-12 @ 200 MHz
JEDEC #2 4.0-4-4-12-16 @ 266 MHz
JEDEC #3 5.0-5-5-15-20 @ 333 MHz

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Wymiana pamięci RAM w laptopie. 2012/01/10 21:58 #14954

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Faktycznie sprzęt nie jest najnowszy i obawiam się, że niewiele da się tutaj zrobić. Posiadasz już 4GB ram i tak jak pisałem Vista może być w stanie wykrywać całe 4GB (jeżeli tyle Ci się pokazuje do dyspozycji) przy pomocy jakiegoś tam wirtualnego rozszerzenia pamięci. Jednak w systemie 32 bitowym nie może to być więcej jak 4GB. Te ~3GB na XP wynika po prostu z tego, że brakuje jakichś tam indeksów więc XP marnuje dosyć trochę pamięci, Vista stara się to obejść, Win 7 także.

Procesor jest jak najbardziej 64 bitowy więc system powinien sprawnie działać, dało by się wtedy rozszerzyć pamięć np. do 8GB albo i 16GB co na pewno dało by mocnego kopa wszelkim samplerom jak zabawki od East West :). Pytanie tylko ile ten komputer może obsłużyć maksymalnie pamięci. Powinno pisać o tym w instrukcji, jeżeli posiadasz spróbuj poszukać. Z tego co pisze w internecie maksymalna pamięć to 2x 2GB, jeżeli faktycznie by tak było to nie da się właściwie już nic zrobić, to maksimum mocy tego laptopa.

To są te minusy mobilnych konfiguracji - są słabsze od swoich stacjonarnych odpowiedników. Wystarczy porównać zużycie prądu. Laptop ok. 60W, stacjonarny może mieć zasilacz nawet 400W.
Za tę wiadomość podziękował(a): MadDziadPL

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Wymiana pamięci RAM w laptopie. 2012/01/11 08:35 #14955

  • psysutra
  • psysutra Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Od Transu piękniejsza jest tylko cisza...
  • Posty: 1562
  • Otrzymane podziękowania: 44
NEXu, zasilacz mojego della to jakieś 150W...
Goa rządzi, Goa prowadzi, Goa nigdy Cię nie zdradzi!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Wymiana pamięci RAM w laptopie. 2012/01/11 09:20 #14956

  • MadDziadPL
  • MadDziadPL Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Muzyka łagodzi obyczaje.
  • Posty: 658
  • Otrzymane podziękowania: 61
Dzięki za pomoc.
Obawiałem się,że nic więcej nie wycisnę z tego lapka:(
Sprawdzę jeszcze w instrukcji ale chyba będę musiał pomyśleć o zakupach;)
grrrrrrrrrrrr......skąd ja wezmę na to $ :P
Pozdrawiam.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
  • 2
Zasilane przez Forum Kunena