Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT:

Płyta, procek i ewentualnie pamięć do 450 zł? 2012/07/09 16:14 #16632

  • josedratewka
  • josedratewka Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Świeżak
  • Posty: 9
  • Otrzymane podziękowania: 0
Siemka.

Tak się przymierzam do kupna nowych wnętrzności do mojego pc. Oczywiście zrobiłem przegląd na allegro i wychodzi na to, ze bardzo popularne są ostatnio płyty główne z takimi prockami (2 rdzenie) jak celeron g530 (2,4GHz) czy pentium g620/630 (2,6GHz, 2,7GHz).

Czy taki procek taktowany 2400 MHz wystarczy do FLa lub Reapera? A co z ramem - czy wielką różnicę robi taktowanie 1333 a 1600 podczas korzystania z tych aplikacji?

Liczę na Waszą pomoc. Pozdro :]

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez josedratewka. Powód: .

Odp: Płyta, procek i ewentualnie pamięć do 450 zł? 2012/07/09 16:46 #16633

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Nie jestem aż tak na bieżąco jeżeli chodzi o podzespoły komputera, ale szczerze wątpię abyś kupił dobrą płytę, procesor i pamięć DO 450zł. Szybkość pamięci dzisiaj już nie ma takiego znaczenia jak jej ilość jeżeli chodzi o audio. Tak samo procesor, taktowanie nie ma takiego znaczenia jak jego ogólna wydajność i konstrukcja. Z tego powodu Intel i3 z 2Ghz zawsze będzie lepszy niż np. Intel Pentium IV 3,8Ghz. To co piszesz, czy wystarczy do FL Studio czy Reaper, nic nie mówi. Programy te odpalisz nawet na najsłabszym netbooku za 400zł. Wydajność zależy jednak o tego w jaki sposób pracujesz. Prosty przykład - jeżeli wykorzystujesz głównie wtyczki które mają duże zapotrzebowanie głównie na procesor, dużo syntezatorów, dużo efektów, to inwestuj w procesory typu Intel i7 albo inne, czterordzeniowe. Jeżeli komponujesz głównie przy pomocy midi, dźwięków zewnętrznych, dużo nagrywasz albo po prostu romplerów gdzie sam fortepian zajmuje 20GB miejsca na dysku, to wtedy warto "doładować" stację pamięcią RAM. 16GB powinno być bardzo dobrym rozwiązaniem, ale i płyta, i procesor muszą na to pozwolić.

Na słabszych i starszych elementach budżetowych oczywiście także popracujesz, ale w wielu momentach będziesz musiał iść na kompromisy. Im więcej mocy mamy do dyspozycji tym producenci narzędzi lepiej je wykorzystują. Instrument zaprogramowany w 2012 roku będzie miał większe zapotrzebowanie na moc niż ten z 2000 roku bo ma lepsze algorytmy. Tak samo z multisamplami. Soundfonty potrafiły zajmować nawet kilkanaście megabajtów ale ich jakość była straszna. Dzisiaj wykorzystuje się możliwości i fortepian, jak wyżej wspomniałem, może zajmować 20GB miejsca, a do ramu idzie od 500MB do nawet 2GB zależnie od ustawień. Z tego powodu nie sądzę, aby do 450zł dało się kupić co najmniej 3 elementy w postaci płyty głównej, procesora i pamięci tak aby wystarczyły na dzisiejsze standardy.

Taka ogólna porada, żebyś się nie naciął, że po 15 wtyczkach pada CPU albo przy 4GB multisample trzeszczą.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Płyta, procek i ewentualnie pamięć do 450 zł? 2012/07/09 18:31 #16635

  • josedratewka
  • josedratewka Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Świeżak
  • Posty: 9
  • Otrzymane podziękowania: 0
O jak miło, że zrobiłeś mi mętlik. :D A więc tak - jeśli chodzi o DAWy to traktuję to jako zabawę. A co za tym idzie nie tworzę jakichś mocarnych projektów. Tak więc myślę, że 4 gb wystarczy skoro do tej pory nie było większego problemu z 2 gb na ddr2. Co do procka... No ok, można poszukać czegoś lepszego - mały re search i jest kandydat - Athlon II X 4 631. Cztery rdzenie, taktowanie 2,6 GHz. Czytałem kilka recek i ponoć stosunek cena/jakoś bardzo dobry. Dobrze, że nie gram w gierki - zaoszczędzę na grafice. No i nie będzie trzeba wymieniać zasilacza - 400 w raczej da radę. Wracając do procka - co myślisz?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Płyta, procek i ewentualnie pamięć do 450 zł? 2012/07/09 20:54 #16643

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Nie mam pojęcia, może się sprawdzić, a może nie :). Jeżeli hobbistycznie to powinno wystarczyć jednak, ale sprawdź jak to teraz wygląda na Twojej aktualnej konfiguracji. Tzn sprawdź jakie wtyczki chodzą dobrze a jakie nie, ile pobierają mocy itd.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Płyta, procek i ewentualnie pamięć do 450 zł? 2012/07/10 15:19 #16658

  • josedratewka
  • josedratewka Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Świeżak
  • Posty: 9
  • Otrzymane podziękowania: 0
Trochę neta przewertowałem. Ten Athlon jest na podstawce fm1 która ponoć nie jest przyszłościowa cokolwiek to znaczy. :P Sporo negatywnych opinii o AMD skłoniło mnie do jakiegoś Intela.

I tak sobie wykminiłem, że może by tak Core i3 2120 na podstawce lga 1155. Będę mieć jakieś pole do manewru. Trochę drożej wyjdzie ale bardziej perspektywicznie. Już raz błąd popełniłem - 4 lata temu kupiłem na szybko P4 z płytą i 1gb ramu. Tak, tak w 2008 roku nabyłem Pentiuma 4 na podstawce która nie obsługuje żadnych procków dwurdzeniowych.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Płyta, procek i ewentualnie pamięć do 450 zł? 2012/07/10 15:52 #16659

  • Pietia
  • Pietia Avatar
  • Wylogowany
  • Master
  • Master
  • Życie jest jak muzyka po prostu płynie...
  • Posty: 5193
  • Otrzymane podziękowania: 193

josedratewka napisał: Trochę neta przewertowałem. Ten Athlon jest na podstawce fm1 która ponoć nie jest przyszłościowa cokolwiek to znaczy. :P


Oznacza to mniej więcej tyle, że przyszłe procesory będą (albo już są) na zupełnie innych podstawkach, niekompatybilnych z nowszymi procesorami. Z takiego postępowania z pewnością cieszą się producenci płyt głównych.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Płyta, procek i ewentualnie pamięć do 450 zł? 2012/07/10 16:34 #16660

  • Genex
  • Genex Avatar
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Świeżak
  • Posty: 18
  • Otrzymane podziękowania: 0
-Witaj bierz AMD w przyszłości kupisz sobie lepszego procka typu bulldozer i będzie dobrze..części masz z dobrego sklepu i zmieściłem się prawie w kwocie:

457zl to zestaw z 1gb ram

zestaw z 2gb to kwota ok 470zl

procek
www.agito.pl/procesor-amd-athlon-ii-x2-2...html?attr=297-433028

płyta
www.agito.pl/plyta-glowna-asus-m5a78l-m-...html?attr=264-497625

pamieć 2gb to standard
www.agito.pl/pamiec-goodram-ddr3-2048mb-...366-300060,361-37367

lub 1gb za 36zl

www.agito.pl/pamiec-goodram-ddr3-1024mb-...=366-300060,361-2992


-Będzie wydajnie...zobaczysz!...dwurdzeniowy procek o taktowaniu 3ghz

-w miarę dobra płyta główna z obsługą najnowszych procków Amd

- ram 2gb a za jakiś czas kupisz sobie drugie tyle...



-Pozdro

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Genex.

Odp: Płyta, procek i ewentualnie pamięć do 450 zł? 2012/07/10 17:35 #16663

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Jeżeli będziesz wchodził w 64 bitowy system to lepiej nie 1GB, ani nawet nie 2GB tylko od razu 4GB, inaczej to nie ma sensu. Przemawia też za tym logika samej konstrukcji w tym przypadku - na płycie zmieści się maksymalnie 8GB w dwóch slotach czyli po 4GB. Kupując dwa i oszczędzając tylko pozornie dosłownie parę złotych w praktyce będziesz potem stratny kupując od nowa 2x4GB o te stracone 2GB niż kupując od razu 4GB i dokupując kiedyś tam drugie tyle :). Reszta to całkiem ciekawa konstrukcja za tak niską kwotę, zintegrowana karta graficzna więc tylko dysk i stacja działa :).

Co do GOODRAM - dobra polska firma, nie ma co się obawiać jakby ktoś miał wątpliwości, że "bo Polskie to gorsze jak Chińskie". Składają kości pamięci jak i pendrive od zera na najlepszych i w zasadzie jedynych oryginalnych komponentach w przeciwieństwie do niektórych zagranicznych, tanich "noname" gdzie mogą być podróbki bez licencji :). Sprawa wygląda tak, że na pamięć ram są patenty od jednej firmy która to opracowała tak samo jak na SSD czy HDD więc produkuje części jedna firma, a reszta składa własne konstrukcje z tych elementów. Więc czy Kingstone czy GOODRAM, jest to samo, różnica chyba tylko w gwarancji z której dożywotniej King jest sławny.

EDIT: Widze w komentarzach, że GOODRAM też daje już dożywotnią gwarancję. No to jesteśmy w domu :).

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez N.E.X..
  • Strona:
  • 1
  • 2
Zasilane przez Forum Kunena