Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT:

Tłumienie stacji roboczej. 2012/12/18 16:31 #18631

  • V G
  • V G Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Ekspert
  • Posty: 117
  • Otrzymane podziękowania: 5
Witam :)
Chciałbym zredukować szumy które generują wentylatory wewnątrz obudowy komputera (procesor, zasilacz czy karta graficzna), są one dość głośne i przeszkadzają mi w pracy. Po jakimś czasie szumy i piski stają się nie do zniesienia. Macie jakieś sposoby na wytłumienie komputera "od wewnątrz" ?

Zastanawiam się nad wyłożeniem środka obudowy matą wygłuszającą, natomiast należałoby wtedy oprócz wykonania pomiarów hałasu (przed i po) wykonać także pomiary temperatury poszczególnych podzespołów bo na pewno będą się one grzać. Wtedy można by zneutralizować wysoką temperaturę dodatkowymi coolerami, ale to z kolei jest źródło nowego hałasu i koło się zamyka :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Tłumienie stacji roboczej. 2012/12/18 17:06 #18632

  • LocoMatt
  • LocoMatt Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Moderator
  • Anonimowość - to mój cel, może kiedyś się pokażę
  • Posty: 340
  • Otrzymane podziękowania: 50
Mogę powiedzieć tyle że jak masz nowszy komputer możesz posiadać sterowniki od wentylatorów i regulować ich obroty. Ewentualnie jak masz procesor chłodzony wiatrakiem to można go wymienić na radiator co znacznie powinno zredukować hałas. Od razu odradzam ingracjację w jakieś stłumienia itp. ponieważ może to spalić podzespoły albo przegrzewać komputer. Czasami jest lepiej zdjąć obudowę i odłączyć wiatrak niż to wygłuszać.
SoundCloud czyli mój muzyczny kącik

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Tłumienie stacji roboczej. 2012/12/18 17:26 #18633

  • MadDziadPL
  • MadDziadPL Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Muzyka łagodzi obyczaje.
  • Posty: 658
  • Otrzymane podziękowania: 61
Ja proponuje chłodzenie cieczą, ewentualnie zrobić sobie za grosze zabudowę z płyty wiórowej oklejoną np. styropianem ,ale musi być opcja odprowadzania powietrza.W Castoramie wytną Ci formatki na każdy wymiar,obrzeża okleisz sobie na żelazko(trzeba kupić okleinę z klejem),ze styropianem raczej nie będziesz miał problemu (w każdym sklepie RTV lub AGD mają go od groma)Formatki skręcisz razem w formie skrzynki konfirmatami.Zrobić sobie kanał wentylacyjny (kupić jakieś rury).Oczywiście teoretyzuję,ale wydaje mi się,że powinno być w miarę skuteczne.Pozdro.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez MadDziadPL.

Odp: Tłumienie stacji roboczej. 2012/12/18 17:31 #18634

  • LocoMatt
  • LocoMatt Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Moderator
  • Anonimowość - to mój cel, może kiedyś się pokażę
  • Posty: 340
  • Otrzymane podziękowania: 50
Tylko chłodzenie cieczą jest drogie, ewentualnie polecam wersję studencką. Komputer wsadzasz do oleju, a jak zgłodniejesz to usmażysz sobie frytki :)
SoundCloud czyli mój muzyczny kącik

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Tłumienie stacji roboczej. 2012/12/18 17:33 #18635

  • MadDziadPL
  • MadDziadPL Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Muzyka łagodzi obyczaje.
  • Posty: 658
  • Otrzymane podziękowania: 61
Hahaha,dobre:)Frytkownica z HD,normalnie wypas;)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Tłumienie stacji roboczej. 2012/12/18 18:35 #18636

  • V G
  • V G Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Ekspert
  • Posty: 117
  • Otrzymane podziękowania: 5
Dzięki, trzeba popróbować i porobić pomiary, jak tylko je przeprowadzę to zapiszę wyniki eksperymentów (temperatura + hałas) :D

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Tłumienie stacji roboczej. 2012/12/18 19:23 #18638

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Przede wszystkim czy posiadasz wentylatory z regulowanymi obrotami dostosowującymi się automatycznie do pracy procesora? Jest to bardzo przydatna rzecz, podczas produkcji nie zawsze procesor jest ciągle obciążony dlatego można zyskać dużo.

Druga rzecz to karta graficzna, im mocniejsza tym bardziej będzie się grzać. Jeżeli masz procesor ze zintegrowanym Intel HD warto spróbować go wykorzystać do normalnej produkcji.

Dużo hałasu może także robić wentylator od zasilacza, ale tutaj wiele zrobić nie można, są specjalne modele dedykowane do uzyskania cichej konfiguracji, posiadam coś takiego i faktycznie ledwo słychać.

Zacznij może od sprawdzenia jak bardzo obudowa wchodzi w obroty. Jeżeli jest słabo wykonana i stoi na niestabilnym podłożu to może być głównym problemem, jeszcze jak stoi w koncie to pojawia się podobny motyw jak z głośnikami, uwydatniają się pewne Hz i to tak mocno denerwuje. :) Poprzestawiaj ją, mocniej dokręć, dociśnij czymś, przetestuj jak się zachowuje.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Tłumienie stacji roboczej. 2012/12/19 18:27 #18645

  • darson
  • darson Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 435
  • Otrzymane podziękowania: 11
Idealnym, ale i kosztownym rozwiązaniem byłoby zastąpienie całego chłodzenia aktywnego na pasywne. Jeśli chodzi o CPU to na przykład takie rozwiązanie (szukałbym tańszego :-). Karta graficzna - kupić model z pasywnym chłodzeniem, lub korzystać (jeśli płyta główna/procesor umożliwia) ze zintegrowanej. Wymienić zasilacz na pasywny tu przykład a na koniec wymienić dysk twardy na SSD. tia....

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
  • 2
Zasilane przez Forum Kunena