Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

11 funkcji FL Studio, które ułatwiają pracę! 2011/02/07 00:07 #11150

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Powiedzmy, że jak w temacie ;). Na music radarze pojawił się artykuł przedstawiający "11 secret FL Studio tips". Jest w nim opisanych kilka funkcji, o których nawet nie miałem pojęcia (zapis MIDI logów 5 min wstecz na wypadek zagrania dobrej partii bez włączonego nagrania).

Oryginał do przeczytania tutaj: www.musicradar.com/tuition/tech/11-secret-fl-studio-tips-363804

Z racji tego, że mam teraz chwilę czasu to w skrócie przetłumaczę/wyjaśnię zagadnienia po swojemu - najważniejsze rzeczy dla leniwych:

1. Regulacja poziomu głośności:
Oprócz normalnego poziomu velocity dla poszczególnych nut z poziomu piano rolla można edytować głośność całej partii klikając na pasku tytułu w rozwijane menu i wybierając "channel velocty". Bardzo użyteczne dla wszelkich akustycznych dźwiękó i nie tylko - można płynnie oddać narastanie i opadanie w trakcie trwania nut. Nie muszę chyba mówić, że to niezbędna kwestia przy partiach smyczkowych ;). Warto korzystać z tej automatyki (ręcznie lub nie) dla każdych partii, które tego wymagają.

2. Dzielenie i łączenie patternów:
Jeżeli jakieś partie są ułożone na jednym patternie np. we wczesnej fazie komponowania to można je bardzo szybko podzielić na osobne patterny z poziomu selektora wybierając "split by channel". Działa to też w drugą stronę wybierając patterny i uaktywniając opcję "merge patterns clip".

3. Odzyskiwanie logów MIDI:
Mój faworyt, nie miałem pojęcia o tej funkcji. FL Studio zapisuje wszystkie logi MIDI do 5 minut wstecz dzięki czemu można odzyskać nienagrane partie. Wystarczy wybrać pusty pattern i z poziomu menu tools wybrać "dump score log into selected channel". Nie muszę podkreślać przydatności tej funkcji kiedy improwizujemy coś na przypał, a nagle okazuje się, że zagraliśmy najlepszą partie do tej pory a przycisk REC się nie świeci ;). Wiadomo jak to z improwizacjami jest, chwilę potrwa zanim się odtworzy kilkunastominutowe granie.

4. Skróty dostępu do browsera:
Można bardzo szybko i praktycznie przypisać skróty do najczęściej używanych podkatalogów. Wystarczy wybrać lokację i kliknąć dany "snapshot" na pasku browsera. Przydatne.

5. Skalowanie klipów automatyki:
Generalnie nic ciekawego - można skalować obwiednię automatyki poprzez kontroler "Timestretch" we właściwościach klipu.

6. Skalowanie nut:
Właściwie to ich głośności. W sumie ciekawa opcja - można masowo zmienić różnicę pomiędzy głośnościami kiedy np. klawiatura sterująca ma słąby feeling i zdarzają się zbyt duże różnice w głośności. Zamiast edytować poszczególne nuty można np. zwiększyć lub zmniejszyć różnicę między najcichszym a najgłośniejszym dźwiękiem. Wystarczy naciśnąć ALT+X i poustawiać pokrętła.

7. Zoomowanie:
Nic ciekawego, można doczytać w oryginalnym artykule.

8. Cięcie patternów:
Opcja raczej znana wszystkim. Z poziomu playlisty można ciąć klipy midi jak i audio przy pomocy odpowiedniego narzędzia z paska nad playlistą. Dodam od siebie, że jest to o tyle ciekawe w przypadku audio clipów, że każdy wycięty fragment można zrobić błyskawicznie osobnym klipem wybierając opcję "make unique" dzięki czemu można wysyłać go na osobny kanał w mikserze. Szybko można tak np. pociąć wokal i w parę minut zrobić reversy i inne efekty.

9. Kanał podglądowy:
W menu "audio setting" można wybrać "mixer preview track" do, którego ładuje się metronom i odsłuchy z browsera. Można szybkim ruchem wyciszyć denerwujący metronom do odpowiedniego poziomu.

10. Auto smoothing:

Ciekawa opcja, można ją wybrać z poziomu piano rolla. Obojętnie jaki poziom przyciągania jest aktualnie ustawiony po wykonaniu automatyki FL Studio automatycznie rozmazuje obwiednie tworząc płynne kształty. Coś jak antyaliasing w przypadku grafiki ;).

11. Przyciąganie do eventów:
Z poziomu pianorolla można ustawić przyciąganie do eventów (snap -> events) dzięki czemu nuty będą przyklejały się do innych nut, początku albo ich końca.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez N.E.X..

O:11 funkcji FL Studio, które ułatwiają pracę! 2011/02/07 07:39 #11151

  • Ahremov
  • Ahremov Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • W muzyce wszystko jest mozliwe (Novation)
  • Posty: 542
  • Otrzymane podziękowania: 17
Bardzo fajne rzeczy.Slyszalem ze Logic ma ta funkcje z przezornym zapisywaniem wszystkich zagrrywek.Zaskoczony jestem bardzo pozytywnie.
Dzieki men

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:11 funkcji FL Studio, które ułatwiają pracę! 2011/02/07 10:27 #11154

  • Krzycyt
  • Krzycyt Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Ekspert
  • Kiszenie kapuchy to je moje hobby!
  • Posty: 81
  • Otrzymane podziękowania: 1
Zawsze myslalem, ze FL zapamietuje tylko 3 minuty gry w opcji Dump score log. Widocznie sie mylilem. Swietny artykul :D
Przepraszam za brak polskich znakow, ale moj telefon ich nie obsluguje :(

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:11 funkcji FL Studio, które ułatwiają pracę! 2011/02/07 11:16 #11155

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Nie testowałem jeszcze, ale na stronie music radaru pisze że 5 :). Zobaczymy przy najbliższej potrzebie ;). Szkoda, że takie funkcje przechodzą bez większego echa, bo są naprawde przydatne.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:11 funkcji FL Studio, które ułatwiają pracę! 2011/02/07 18:26 #11161

  • Pietia
  • Pietia Avatar
  • Wylogowany
  • Master
  • Master
  • Życie jest jak muzyka po prostu płynie...
  • Posty: 5193
  • Otrzymane podziękowania: 193
Bardzo przydane wskazówki, o których za pewne nie wielu słyszało. Dzięki N.E.X

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:11 funkcji FL Studio, które ułatwiają pracę! 2011/02/11 11:44 #11212

  • darXide
  • darXide Avatar
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Świeżak
  • Posty: 3
  • Otrzymane podziękowania: 1
Nie zwróciłem do tej pory uwagi na dump score log. Dzięki! Bardzo przydatna opcja!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Zasilane przez Forum Kunena