Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT:

Pluginy VST do wokalu 2012/10/10 13:32 #17682

  • hiphop14
  • hiphop14 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Złoty forumowicz
  • Złoty forumowicz
  • Posty: 176
  • Otrzymane podziękowania: 1
Witam!
Domyślam się, że moje pytania pojawiły już się na tym forum i to nie jeden raz, ale nie mogłem znaleźć tematu :) Jaki pakiet wtyczek ( z presetami ) jest Waszym zdaniem najlepszy do wokalu? Czy standardowe wtyczki FLS są wystarczające? Wiem że da się na nich wykręcić niemal wszystko co i na innych wtyczkach, ale bardziej skupiam się na ustawieniach presetów, m.in rozkład stereo, reeverb, delay.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Pluginy VST do wokalu 2012/10/10 13:51 #17685

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Co konkretnie? Nie ma żadnych wyspecjalizowanych wtyczek które robiły by wszystko za Ciebie presetami.

Stereo? Pseudostereo to najgorsze co można zrobić, efekt przestrzenny osiągasz nagrywając wokal dwa razy i rozmieszczając maksymalnie na L i R. Poza tym wokal powinien być monofoniczny, a inne wstawki robi się jak powyżej.

Reverb? Każdy spełni dobrze swoje zadanie. Delay? Tym bardziej. EQ? To samo. Kompresja? Przecież zawsze trzeba ustawić indywidualnie i preset Ci tylko zepsuje robotę.
Za tę wiadomość podziękował(a): hiphop14

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Pluginy VST do wokalu 2012/10/10 15:18 #17687

  • hiphop14
  • hiphop14 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Złoty forumowicz
  • Złoty forumowicz
  • Posty: 176
  • Otrzymane podziękowania: 1
no jeśli chodzi o eq i kompresor to wiem że używanie presetów jest błędem, ale jeśli chodzi o reeverb to wydawało mi sie ze jest jakiś specjalny do wokali

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Pluginy VST do wokalu 2012/10/10 15:23 #17688

  • Deep Fog
  • Deep Fog Avatar
  • Wylogowany
  • Młodszy forumowicz
  • Młodszy forumowicz
  • Posty: 22
  • Otrzymane podziękowania: 1
Nex wskazal ci kierunek w strone dobrego brzmienia, nie pisz tu o presetach tylko nagraj konkretnie wokal i juz duzo nie bedzie potrzebne, moze troche korekty za pomoca EQ i ewentualnie kompresja...no ale musisz sie nauczyc zasad dzialania tych urzadzen, jesli je opanujesz nie bedzie ci wtedy potrzebny zaden preset i zadne magiczne vst.
Czytaj np Estrada i Studio

Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Pluginy VST do wokalu 2012/10/10 15:26 #17690

  • Deep Fog
  • Deep Fog Avatar
  • Wylogowany
  • Młodszy forumowicz
  • Młodszy forumowicz
  • Posty: 22
  • Otrzymane podziękowania: 1
Jesli chodzi o reverb do vokali to taki typu "plate" najlepiej "klei" oczywiscie to w moim subiektywnym odczuciu. Ale dawaj zawsze poziom wet jak najmniejszy, najlepiej sprawdza sie od 1 do 5 % nie wiecej
Za tę wiadomość podziękował(a): hiphop14

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Pluginy VST do wokalu 2012/10/10 17:00 #17691

  • Succumb2
  • Succumb2 Avatar
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Świeżak
  • Posty: 5
  • Otrzymane podziękowania: 2
Tak jak panowie napisali, nie ma presetow ktore sie sprawdza w 100%, kazdy mix, jest inny. Nie ma tez magicznych vst.
To co masz na pokladzie FL powinno ci starczyc. Wazne jest w jakiej kolejnosci uzyjesz tych efektow o ktorych piszesz.

Ja np najpierw wrzucam eq i pozbywam sie z wokalu wszystkiego ponizej 150 - 180 hz lub drazniacych mnie frekwencji, ktore zreszta moga tez powodowac "ciezsza prace" kompresora ktory jest kolejny. Jesli wokal ma bardzo duze skoki dynamiki, uzyje wiecej niz jednego kompresora. Efekty typu delay, reverb, stereo enhancer uzywam jako Send Fx, wszystkie ustawione na 100% Wet. Dzieki temu mam wieksza kontrole - moge wrzucic Eq po Reverbie i pozbyc sie denerwujacych frekwencji itp z samego reverbu, bez ingerowania w wokal.

Co do samej barwy reverbu to nie ma zasady :) zalezy od muzyki. Mozesz uzyc plate, large hall, albo oba na raz :D
Wazne jest jaki predelay ustawisz na reverbie. Jesli bedzie zbyt krotki twoj vocal moze zniknac w calym mixie.
Za tę wiadomość podziękował(a): hiphop14

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Pluginy VST do wokalu 2012/10/10 18:36 #17693

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Na pokładzie FL też znajduje się Edison, edytor audio. Świetnie nadaje się do odszumiania i innych operacji. Ja tego używam do efektów dźwiękowych - mam nagranie kilku minutowe, odszumiam całość, przycinam i zaznaczam markerami poszczególne dźwięki które mnie interesują, opcja perfekt na regiony aby sprowadzić do zera na początek i koniec a potem eksportuje i za jednym ruchem mam kilkadziesiąt albo bywało że kilkaset gotowych plików. Jest tam opcja "send to playlist" więc w podobny sposób można pociąć wokal na fragmenty.

Za tę wiadomość podziękował(a): hiphop14

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Pluginy VST do wokalu 2012/10/11 04:36 #17698

  • Pietia
  • Pietia Avatar
  • Wylogowany
  • Master
  • Master
  • Życie jest jak muzyka po prostu płynie...
  • Posty: 5193
  • Otrzymane podziękowania: 193
Wtyczek, których głównym zadaniem jest skupianie się na przetwarzaniu ścieżek wokalnych jest całkiem sporo, jednakże większość z nich to pluginy komercyjne. Pozwolę sobie jednak przytoczyć kilka pozycji:
Voxengo Voxformer, Waves SSL 4000 czy SIR reverb. Tę ostatnią znajdziesz w naszym dziale download (sekcja vst effects)
Za tę wiadomość podziękował(a): hiphop14

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
  • 2
Zasilane przez Forum Kunena