Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Limiter przed czy po kompresji? 2013/06/27 08:02 #20670

  • hiphop14
  • hiphop14 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Złoty forumowicz
  • Złoty forumowicz
  • Posty: 176
  • Otrzymane podziękowania: 1
Siema wszystkim :) Mam gotowy bit, jak wiadomo ma głośność maksymalną, i mojego kumpla wokal, lecz jest on cichy ( nawet bardzo i nie nagra tego jeszcze raz ). Prosił mnie o mastera i tu moje pytanie. Co trzeba najpierw użyć, limitera i po nim eq i głośny wokal skompresować? Czy limiter dać na samym końcu? Jeżeli dam na samym końcu i pogłośnię wokal, to on nie skompresuje się bardziej we wcześniej użytym kompresorze? Wiem że większość moich pytań są banalne pod względem pytań innych użytkowników, ale mam czasem proste kwestie które nie dają mi spokoju :) Pozdrawiam!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Limiter przed czy po kompresji? 2013/06/27 14:18 #20673

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Normalizuj plik audio, sprawdź jaki jest dostęp sygnału od szumu czy po normalizacji nie słychać go zbyt wiele, jeżeli tak to powrót do nagrania, więcej nic sensowego z tym nie zrobisz. Jeżeli jest okej to dopasowujesz frazy w Twoj projekt, czyścisz miejsca gdzie jest cisza, usuwasz inne niedoskonałości, trzaski i potknięcia. Na końcu equalizacja, wycinasz sam dół, starasz się uzyskać naturalne brzmienie, ogólna korekcja. Potem kompresujesz tak aby wokal był w miarę równo, nie przesadzaj z tym. I tyle.

Pisząc o projekcie oczywiście mam na myśli projekt przed miksem i masteringiem, nie możesz dokleić wokalu do już skończonego materiału bo zrobi się papka. Cofasz się do projektu/miksu i tam doklejasz mniej więcej jak powyżej.
Za tę wiadomość podziękował(a): hiphop14

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Limiter przed czy po kompresji? 2013/06/27 16:09 #20676

  • dezler
  • dezler Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Ekspert
  • Posty: 148
  • Otrzymane podziękowania: 18
Moim zdaniem nie ma czegoś takiego jak limiter przed czy po kompresji
Sam musisz wiedzieć co chcesz osiągnąć i w tym celu bierzesz narzędzia odpowiadające ci.
Ja osobiście na masterze limitera nie polecam w przypadku Fl moim zdaniem lepiej jest użyć Frutii Soft Clipera
który jest tez limiterem ale nie robi takich przesunięć fazowych jak inne limitery.
I raczej tobie bym doradził zanim się weźmiesz za mastering to najpierw wzbogać swoją wiedzę w tym temacie
tak samo jaki i mixsu bo same pytania które zadajesz już o czymś świadczą.
Po za tym bez, zrozumienia czym jest mix a czym mastering raczej rady różnych użytkowników ci nie pomogą
musisz eksperymentować dużo poznawać i uczyć się na błędach i to jest najlepsza metoda, i przede wszystkim dużo słuchać.
Tyle ode mnie.
Werset, 1991, Rap.

Chcesz Bity ? Napisz, jakoś się dogadamy.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Limiter przed czy po kompresji? 2013/06/27 16:29 #20679

  • Pietia
  • Pietia Avatar
  • Wylogowany
  • Master
  • Master
  • Życie jest jak muzyka po prostu płynie...
  • Posty: 5193
  • Otrzymane podziękowania: 193
HipHop14, zachęcam Cię do prześledzenia tego wątku , być może w jakiś sposób, będzie on dla Ciebie pomocny.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Limiter przed czy po kompresji? 2013/07/03 11:06 #20755

  • hiphop14
  • hiphop14 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Złoty forumowicz
  • Złoty forumowicz
  • Posty: 176
  • Otrzymane podziękowania: 1
Ok dzięki Wam za rady ! :) wiem czym różni się mix od masteringu, chciałem tylko wiedzieć czy limiter nie wpływa na wcześniej użytą kompresję. Zapoznam się tematem dzięki :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Zasilane przez Forum Kunena