0Wielokrotnie w swojej karierze moje utwory krytykowane były za brak tzw.powera (kopa). Wtedy też rozpocząłem poszukiwania informacji, które pomogłyby mi zmienić powyższy stan. Otrzymałem szereg różnych wskazówek. Jedną z nich była propozycja korzystania z lepszej jakości próbek. Co w przypadku, jeżeli do takowych nie mamy dostępu albo po prostu nie chcemy inwestować dodatkowych środków?

Czasami wystarczą przeciętnej, jakości sample, które w połączeniu z właściwą obróbką sprawią, że nasze utwory zabrzmią lepiej i będą miały większego kopa. Bo w końcu o to właśnie chodzi.

Jeżeli dodatkowa inwestycja nas nie przeraża warto zakupić dobrej jakości próbki. Dzięki takiemu rozwiązaniu zaoszczędzimy czasu na obróbce a skupimy się na właściwej kompozycji oraz aranżu.

W poniższym Fl tutorialu zaprezentuje jeden ze sposóbów na uzyskanie potężniejszego bardziej uwydatnionego brzmienia – głównie linii basu oraz perkusji.

Kompresja

Kompresja to najczęściej stosowana technika mająca na celu pozyskanie tłustego brzmienia, brzmienia mającego większego powera. Kompresja umożliwia „zgłośnienie” jednych częstotliwości, „przyciszanie” innych.

Nieumiejętne stosowanie kompresji może negatywnie odbić się na końcowym rezultacie utworu, sprawiając, że ten stanie się zamulony

Warstwy

Tworzenie warstw, to bardzo użyteczna technika, której celem jest miksowanie oryginalnego (nieokraszonego żadnymi efektami źródła dźwięku) z tym samym, ale już przetworzonym. Poniższy screen obrazuje sytuację, w której oryginalne brzmienie jest miksowane z przetworzonym (skompresowanym).

0

Stosowanie techniki kompresji pozwala zachować dynamikę przy jednoczesnej „potędze” samego beatu. Spróbujmy uczynić nasz song potężniejszym.

Do naszych celów wykorzystamy próbkę FLS_Kick_07 (z poziomu przeglądarki wybieramy katalog Packs > Drum Kit 07). Być może nie jest to najlepsza próbka jednakże, ma nam ona posłużyć w celach demonstracyjnych.

Popatrzmy na poniższy screen:

0

 

Zauważ, że w step sequencerze zamieściłem dwie jednakowe próbki. Odtwarzane jednocześnie brzmią nienajgorzej. Spróbujmy jednak sprawić, by ich brzmienie było potężniejsze. Popatrzmy na powyższy screen. Jak widać wyciszyłem kanał pierwszy, natomiast sygnał z drugiego skierowałem na ścieżkę insertową 1 miksera (ustawienie FX w prawym górnym rogu ustawione zostało na „1”.

0

 

Wpinam plugin Fruity Compressor na ścieżkę insertową 1 miksera. Dokonuję satysfakcjonujących mnie ustawień. Tutaj musicie zdać się na własne ucho. Na początek sugeruję skorzystać z poniższych:

0

Dezaktywujmy opcję mute przy kanale drugim i posłuchajmy jak to brzmią oba kanały po modyfikacjach:

0

Zwróćcie uwagę, iż dokonałem drobnych regulacji poziomów głośności obu kanałów. Zalecem kademu uczynić ten zabieg na swoje ucho. Posłuchajmy jak brzmią oba kanały. Dezaktywujmy dodatkowo efekt kompresora, aby zrozumieć jak działa. Czy słychać różnicę?

Właściwie, nie jestem do końca zadowolony z uzyskanego rezultatu (na swoją obronę napiszę, iż celem powyższej operacji nie było wyprodukowanie powalającego beatu a zademonstrowanie samej techniki).

Jeżeli dobrze się w uzyskane brzmienie - wyraźnie usłyszymy szum towarzyszący wybrzmieniu próbki. Usuńmy go. W tym celu posłużymy się pluginem Fruity Limiter, który nałożymy na ścieżkę insertową 3 (pamiętajmy, aby próbka Drum Kit 07 #2 zlinkowana była właśnie do ściezki insertowej 3). Wtyczka Fruity Limiter posiada wbudowaną funkcję bramki szumów, (która zamyka się, kiedy wartość sygnału opada poniżej zadanego progu). Dokonuję odpowiednich ustawień progu (threshold) oraz parametru release.

Patrz poniższy screen.

0

 

Efekt jest dość niezwykły. Dwa nałożone brzmienia Kick - pierwszy z nałożonym efektem bramki - Fruity Limiter a drugi skompresowany - Fruity Compressor sprawiają, że brzmienie jest tłustsze i potężniejsze.

Dodawanie delaya

Nałóżmy na próbkę skopiowaną próbkę FLS_Kick 07 - czyli FLS_Kick 07 #3 odrobinę efektu delay.

0

 

Powyższy zabieg sprawił, że uzyskaliśmy jeszcze pełniejsze brzmienie. Dodatkowo proponuję skorzystać z equalizera.

Tak pokrótce wygląda technika warstw. Ponieważ iich ilość, którą możesz zastosować jest nieograniczona – możesz w ten sposób uzyskać dowolny efekt.