fl studio granulizer tutorial Często dzieje się tak, że kiedy rozpoczynamy pracę nad nowym projektem nasz sposób postępowania jest schematyczny – oczywiście każdy ma swoje własne upodobania – w większości przypadków wszystko sprowadza się do wykorzystywania elementów Fl Studio, które bardzo dobrze znamy, a jednocześnie zapominamy o tym, że w samzm programie drzemie dużo większy potencjał.

Jest w nim wiele obszarów, których do tej pory nie odkryliśmy. Człowiekowi ciężko jest zmieniać pewne przyzwyczajenia, wydaje się mu, że to, co robi jest najlepszym i najprostszym rozwiązaniem.

Odkrywanie nowych możliwości Fl Studio to satysfakcja i radość z faktu, że nauczyliśmy się czegoś nowego, jednocześnie sposób na zmianę naszych przyzwyczajeń.

Możliwości wtyczki Fruity Granulizer

Proponuję przyjrzeć się dzisiaj wtyczce Fruty Granulizer –przez wielu ignorowanej, nieznanej a przez to niedocenionej, a jest to wtyczka o ogromnych możliwościach, o czym postaram się przekonać czytelników tego tekstu.

W jaki sposób działa Frukty Granulizer?

Fruity Granulizer dzieli załadowaną próbkę na małe kawałki (ziarna – z angielskiego grains stąd też nazwa wtyczki Granulizer). Każdy kawałek poddawany jest obróbce ala pitch shift. Zmiana wysokości odbywa się w czasie rzeczywistym bez efektu myszki mickey (zmiana wysokości odtwarzania nie wpływa na czas odtwarzania próbki). Dzieje się tak, ponieważ algorytm pitch shift działa niezależnie na poszczególne kawałki (ziarna) próbki. Dla zilustrowania działania Frukty Granulizrea posłużę się poniższym przykładem:

Upuść plik FLS_DontStopNow_02 na okno step sequencera (Próbkę FLS_DontStopNow_02 znajdziesz w katalogu Packs | Vocals w przeglądarce po lewej stronie okna fl studio. Równie dobrze możesz użyć innej dowolnie wybranej próbki).

fl studio granulizer tutorial

 

fl studio granulizer tutorial

 

Teraz odsłuchaj, w jaki sposób brzmi próbka. W celu odsłuchania przejdź do okna piano roll (prawym przyciskiem myszy na kanał step sequencera), po czym wybierz open in piano roll. Do odtwarzania wykorzystaj klawiaturę znajdującą się po lewej stronie okna piano roll.

fl studio granulizer tutorial

Wczytaj do step sequencera wtyczkę Fruity Granulizer (channel> Add one> Fruity Granulizer)

fl studio granulizer tutorial

Przeciągnij i upuść próbkę FLS_DontStopNow_02 na nowo dodany kanał z wtyczką Fruity Granulizera w step sequencerze.

fl studio granulizer tutorial

 

Wybierając nowo dodany kanał oraz używając klawiatury z poziomu okna piano roll przekonamy się, że czas odtwarzania próbki jest niezależny od nuty, którą zagramy, jednocześnie wartość parametru pitch (wysokość) zmienia się.

Ciekawą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest fakt, iż Fruity Granulizer odtwarza brzmienie w zależności od długości nuty w oknie piano roll. W przypadku odtwarzania próbki z poziomu okna samplera – wyzwolenie dowolnej nuty.

Note events (czyli nuty w oknie piano roll)

Jednym z najciekawszych aspektów Fruity Granulizera jest możliwość odtwarzania brzmienia próbki tak długo, jak długa jest nuta umieszczona w piano roll. W przypadku zwykłego samplera kanałowego, wyzwolenie próbki wiąże się z odtworzeniem jej w całości.

Spróbuj z poziomu okna Piano roll granulizera narysować poniższy wzór.

fl studio granulizer tutorial