0aKorg pa4x jest obecny na rynku od dłuższego czasu. Wydawać by się mogło, że każdy kolejny model, będący kontynuacją serii a znakowany wyższym numerem, powinien posiadać wszystkie funkcjonalności poprzednika + dodatkowe, które odróżniają go od następcy.

Tak niestety nie jest. O ile nowe funkcje są akcentowane - i mają nas zachęcić do kupna kolejnego modelu, o tyle kwestie dotyczące tego, z czego producent postanowił zrezygnować są przemilczane, i tylko wprawne oko wiernego użytkownika czy pasjonaty instrumentów marki Korg jest w stanie zauważyć, że czegoś zostaliśmy pozbawieni.

Firma Korg postanowiła po cichutku zrezygnować z wybranych funkcjonalności, za pewne użytecznych dla tych, którzy z nich korzystali. Poniżej zestawiam te, których nie odnajdziemy w oprogramowaniu Korga p4x (International/Musikant).

Przeczytaj również:

Korg pa4x vs Korg pa3x– funkcjonalności z których zrezygnowano.

  • Funkcja automatycznego wykrywania akordów w plikach mp3 na potrzeby harmonizera wokalnego
  • Brak zaawansowanych ustawień dla modułu odpowiedzialnego za usuwanie ścieżki wokalnej z pliku mp3

0a

  • Brak zapisu w kopii zapasowej plików Direct style: Favourite + User
  • Brak wybranych blokad (brak części z nich jest związana ze zrezygnowaniem z wybranych funkcjonalności) - poniższy screen obrazuje brak blokady punktu podziału klawiatury (Split Point Lock)

0a

  • Okrojone możliwości (a właściwie ich brak) w kwestii stosowania skórek

0a

  • Rezygnacja z dostępu do ustawień globalnych poziomów głośności ścieżek basu, perkusji oraz ścieżek akompaniamentu z lokalizacji: Style Play/Mixer Tuning - suwaki te znajdziemy obecnie w innym oknie.

0a

  • Powyższa zmiana przełożyła się na przeprogramowanie suwaków 2-5, które w trybie Volume MODE w obecnym kształcie sterują poziomem głośności poszczególnych padów (w mojej ocenie zmiana na plus)

0a

  • Rezygnacja z trybu FIll MODE na rzecz SMART MODE - w mojej ocenie największa strata, która dotknęła zawansowanych użytkowników na co dzień korzystających ze styli - takich jak chociażby ja:)

 0a

Korg pa4x pozbawiony został również możliwości stosowania więcej niż jednego presetu wokalnego w ramach Wpisu w Songbooku czy możliwości niezależnego zapisu ustawień Velocity, chord mode itp.

Pozostaje mieć nadzieję, że producent przywróci chociaż część opcji wraz z przyszłymi aktualizacjami oprogramowania.

Chciałbyś lepiej poznać możliwości instrumentu Korg pa3x/pa4x? Zapraszam do zapoznania się z ofertą indywidualnego kursu obsługi Korga pa4x/Korga pa3x/Korga pa2x/Korga pa900.