Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

Odp: Jaki interface audio wybrać? 2011/09/29 18:19 #13898

  • Pietia
  • Pietia Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Master
  • Master
  • Życie jest jak muzyka po prostu płynie...
  • Posty: 5193
  • Otrzymane podziękowania: 193
Witaj N.E.X na Twoje pytania w związku z interfejsem postaram się odpowiedzieć podczas już w najbliższy weekend, wtedy to też przetestuję go bardziej dogłębnie. Póki co pewnie będę go sprzedawał, ponieważ zamierzam kupić 16 kanałowy mikser analogowy (Mackie CFX16).

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Jaki interface audio wybrać? 2011/09/29 19:46 #13901

  • tspablos
  • tspablos Avatar
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Świeżak
  • Posty: 3
  • Otrzymane podziękowania: 0
a ja zakupiłem Saffire Focusrite 6 USB

Super sprawa ;) polecam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Jaki interface audio wybrać? 2011/09/29 19:55 #13902

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Dzięki, w takim razie czekam :).

Focusrite to dobry wybór, ale teraz potrzebuję czegoś taniego i służącego tylko do odtwarzania w lepszej jakości niż tej z karty zintegrowanej w laptopie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Jaki interface audio wybrać? 2011/10/02 07:30 #13931

  • Pietia
  • Pietia Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Master
  • Master
  • Życie jest jak muzyka po prostu płynie...
  • Posty: 5193
  • Otrzymane podziękowania: 193

N.E.X. napisał: Jak wyglada latencja przy normalnej pracy? I jak z procesorem - karta lekko odciąża dzięki sterownikom czy obciąża dodatkowo albo może bez zmian?

Ile -dB ma czysty szum z przedwzmacniaczy podczas nagrywania "pustego sygnału" (tak najlepiej sprawdzić) ;)?


Witaj N.E.X. w końcu miałem trochę czasu aby zweryfikować możliwości karty zewnętrznej Alesis iO2. Niestety nie udało mi się sprawdzić wszystkiego.
Na początek szczegóły zastosowanych ustawień:






Od razu zaznaczę, że nie udało mi się wydobyć dźwięku przy ustawieniu sterownika dostarczanego przez Alesis



Nie mogłem zmusić mojego laptopa (HP Pavilion dv7) do tego aby przy jego pomocy wydobył z siebie jakiś dźwięk.

Obserwacje:
Obciążenie procesora pozostawało na poziomie 18-24 % (niezależnie od tego czy klawiatura sterująca wykorzystywała ustawienie IO|2 czy 4PCR1 - patrz powyższy screen.
Postanowiłem przełączyć sterownik z poziomu zakładki Audio z ASIO4ALL v2 na Głośniki 2-- IO|2 i uruchomić projekt (wprawdzie nic nie słyszałem) ale różnica jest na poziomie 5% (właściwie to wahała się w granicach 15-18%) na korzyść sterownika [bAlesisa IO|2[/b]. Czy to dużo czy mało musisz ocenić już sam.
Zatem na pewno karta taka odciąża procesor.

Dodatkowo dodam, że w chwili aktywowania sterownika Alesisa, opcja Underruns przy ustawieniach jak na poniższym screenie (urosła do ponad 7000 i stale się zwiększała).



Problemu tego nie ma podczas korzystania ze sterownika ASIO4ALL.
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Pietia.

Odp: Jaki interface audio wybrać? 2011/10/02 12:50 #13939

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Brzmi nieciekawie - tyle underrunów to jedno wielkie harczenie (gdyby było słychać). Druga rzecz to to, że z tego co widzę Alesis nie ma dedykowanych sterowników asio i musi pracować na DirectSound przy dużej latencji lub zwykłym Asio4All :(.

Dzięki wielkie za opinie i sprawdzenie :)!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Jaki interface audio wybrać? 2011/10/02 13:41 #13942

  • Pietia
  • Pietia Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Master
  • Master
  • Życie jest jak muzyka po prostu płynie...
  • Posty: 5193
  • Otrzymane podziękowania: 193
Apropo harczenia - nie wydaje mi się, ponieważ, często nieprzyjemnym przycięciom towarzyszy zadyszka CPU - a tutaj wykres obrazujący zużycie procesora absolutnie tego nie oddawał.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Jaki interface audio wybrać? 2011/10/02 14:37 #13943

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
No nie mamy pewności teraz, to fakt :). Jednak znajomy informatyk, deweloper wtyczek opowiadał mi, tak w skrócie teraz, że latencja to jest efekt buforu jaki trzeba ustawić aplikacjom audio - im większy tym więcej danych może przetworzyć procesor w danym czasie (potem są wysyłane na wyjście lub z wejścia przetwarzane przez co jest podwójna latencja czasami) przez co mamy właśnie latencję. Harczenie to właśnie przepełnienie tego bufora który ma za mało czasu na przetworzenie i może być to spowodowane nie tylko obciążeniem procesora (wiadome, główna jednostka nie wyrabia to pada ostatni bastion mocy) ale też kiedy latencja jest za mała a sterowniki mało wydajne w danej konfiguracji - wtedy mimo wyrabiania procesora bufor nie działa poprawnie i jest ekstremalnie mało wydajny.

Swoją drogą tym sposobem znajomy rozwiązał moje długo zadawane pytanie wszystkim - "jak interfejs audio może odciążyć procesor (tak po prostu, bez DSP z efektami) i jeden działa lepiej a drugi gorzej?". No i jak się okazuje właśnie o to chodzi, że nie tyle co odciąża procesor (bo tego nie robi), ale jedne sterowniki lepiej przetwarzają dane a inne gorzej (na danej konfiguracji oczywiście, a to wielka loteria jak zawsze) przez co właśnie jest takie złudzenie mniejszego obciążenia procesora (po prostu zamula mniej niż inny).

Ciekawe zagadnienie.

Sam miałem podobne przypadki na sterownikach "nie-asio" pod laptopem, tyle że na zintegrowanej karcie (na ASIO4ALL działa cudnie) . Dlatego to co powiedziałeś martwi mnie i jeszcze trochę zaczekam z zakupem :). Bo potrzebuję właśnie interfejsu zewnętrznego z dobrymi sterownikami głównie do odtwarzania projektu, pracy z instrumentami wirtualnymi aby wypuścić dobry sygnał bez szumu i zakłóceń na słuchawki czy głośniki, a już niedługo monitory - nagrywać nie będę bo nie mam co (słabe brzmienia) a recorder zgrywa poprzez USB gotowe pliki (i tez ma interfejs do podłączenia bezpośrednio w projekt).

Dzięki jeszcze raz :).

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez N.E.X..

Odp: Jaki interface audio wybrać? 2011/10/02 16:14 #13947

  • psysutra
  • psysutra Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Od Transu piękniejsza jest tylko cisza...
  • Posty: 1562
  • Otrzymane podziękowania: 44
Kwestią są nie tylko sterowniki, ale także konfiguracja całego systemu- wywalenie śmieciowych programów i procesów systemowych, które wręcz UWIELBIAJĄ zawalać zasoby swoimi bzdurnymi algorytmami bóg wie po co. Niestety, każda kolejna wersja systemu Windows po XP jest coraz bardziej skomplikowana i bądź tu mądry co można wyłączyć a co nie...
Goa rządzi, Goa prowadzi, Goa nigdy Cię nie zdradzi!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zasilane przez Forum Kunena