Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT:

Compressor w praktyce.. 2010/02/17 12:49 #7412

  • dawbor
  • dawbor Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Senior
  • Senior
  • Posty: 67
  • Otrzymane podziękowania: 0
Witam! otóż mam taki problem iż mimo wielkich starań nie potrafie zrozumieć działania compressora znaczy się hmm wiem do czego służy itd ale nie wiem jak go stosować w praktyce, w internecie jest wielee tutoriali do compressora ale jeszcze nie znalazłem takie na którym było by pokazane jak go używac w praktyce, wyczytałem że compressor służy do sklejania kawałka no ale jak go uzywac?! wiem że ściska dźwięk, mamy attack release, treshold, ratio.. i wiem co to wszystko robi no ale kurna w jaki sposób z tego korzystać, wiem że w uplifting trance (nie wiem jak w innych gatunkach) compressor stosuje się prawie na każdym kanale i jest on najważniejszy chyba zaraz po equalizerze...ogólnie stosuje się go na pojedyńczych kanałach na grupach i w masteringu jeszcze..equalizer to wiadomo oczywiste co z nim trzeba robić ale compressor? różnicy nie ma prawie żadnej wg mnie po kompresji 6dB i bez kompresji, mój kolega też tak twierdzi...znaczy slychać że nie ma takich różnic poziomów między dźwiękami ale bardzo subtelna jest ta różnica :P więc ja sie kurna pytam jak tego używać, gdzie stosować gdzie nie po co i w jakim celu licze na jakieś praktyczne wytłumaczenie tego jak działą compressor a nie w stylu stosujesz tam gdzie słychać że trzeba no ale ja sie pytam dlaczego trzeba? i czym sie generalnie kierować bo chyba na słuch tego sie nie robi co? potzrebuje wszystkiego się dowiedzieć o działąniu tego cuda xD myśle że jest więcej osób które nie wiedza o co w tym chodzi a chcieli by się dowiedzieć

i jeszcze ciekawi mnie jak robić żeby nie przedobrzyć i żeby dźwięk nie stał się płaski jak deska

kompresowac to co chce się mieć na pierwszym planie czy właśnie w tle? brak sił mam już do tego xP

tu jest piękny artykuł ale i tak z niego nie można wywnioskowac najważniejszego www.studiomastering.net/mastering05.html

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez dawbor.

O:Compressor w praktyce.. 2010/02/17 13:18 #7415

  • lsudny
  • lsudny Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • aka Blue Void
  • Posty: 326
  • Otrzymane podziękowania: 9
Mogłeś się zmieścić w dwóch zdaniach. Do edycji posta służy ołówek w prawym dolnym rogu posta.

Boże, ale żeś pytanie zadał. Kompresor to procesor dynamiki, ale jak z nim przesadzisz, to spłaszczy Ci brzmienie. Stosuje się go np. tam, gdzie poziom głośności danego instrumentu nie jest równy przez cały utwór.

O, mam tu kawałek z EiS:
"(...) swoim działaniem spoi wszystkie elementy wchodzące w skład miksu, robiąc głośniejszymi fragmenty będące zbyt cicho i ściszając zbyt głośne dźwięki. (...)" - wyjaśnienie w jednym zdaniu i wszyscy są happy. ;]

Najlepiej będzie jak sam pokombinujesz, wtedy najszybciej zrozumiesz zasadę działania kompresora (ech, nie compressora. Proszę po polsku...). Według mnie poradniki są do uzupełnienia wiedzy, nie do podpierania się nimi na każdym etapie nauki i produkcji. Ja sam się uczyłem przez 3 lata na FL'u... I umiem :) Bardzo pomocne są także manual FL'a i Wikipedia.

Sorry, że to tak pogmatwałem, ale pisałem jednym ciągiem ;]

EDYTA:
Jeszcze wyjaśnienie poszczególnych gałek w kompresorze ;]
Threshold - próg działania
Ratio - głębokość kompresji. Ratio 1:1 oznacza, że każdy decybel powyżej progu (Threshold) spowoduje 1-decybelowy przyrost sygnału na wyjściu, a Ratio (na przykład) 5:1 spowoduje, że sygnał wzrośnie o 1 dB jeśli na wejściu jego poziom przekroczy Threshold o 5 dB
Knee - prędkość reakcji kompresora
Attack i Release - długość trwania kompresji, gdy sygnał wejściowy przekroczy Threshold

Ech, rzeczywiście, cho***nie to skomplikowane jest.
Siódmego czerwca 2010 roku, o godzinie 16:15, oficjalnie opuściłem to forum.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez lsudny.

O:Compressor w praktyce.. 2010/02/17 13:53 #7416

  • dawbor
  • dawbor Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Senior
  • Senior
  • Posty: 67
  • Otrzymane podziękowania: 0
Dziekuje za odpowiedź lsudny

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez kaziorkaski.

O:Compressor w praktyce.. 2010/02/17 15:13 #7417

  • psysutra
  • psysutra Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Od Transu piękniejsza jest tylko cisza...
  • Posty: 1562
  • Otrzymane podziękowania: 44
Kompresja przydaje się przy nagrywaniu- w VSTI ma to znikomą rację bytu. Osobiście nie korzystam z kompresji (tylko limiter na sekcji Master na threshold 3-5db a na poziomie wyjściowym -3db/-2db) przy instrumentach wirtualnych, najwyżej w przypadku ogromnej dynamiki (odstępu najcichszego sygnału od najgłośniejszego pomijając nieużyteczne szumy)
Goa rządzi, Goa prowadzi, Goa nigdy Cię nie zdradzi!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:Compressor w praktyce.. 2010/02/18 10:08 #7425

  • Muzykalny
  • Muzykalny Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Ekspert
  • Posty: 121
  • Otrzymane podziękowania: 7
Ja jeszcze dodam od siebie ze najczęstszym błędem stosowanym w praktyce jest stosowanie kompresora "na wszystko", dzwięk jest wtedy jak zamknięty w puszce, ściśnięty bez przestrzeni .Generalnie kompresora używa się na poszczególne instrumenty w mixie wrzucając go na inserty tam gdzie jest potrzebny,wtedy tak jak pisaliście już wyzej exponujemy brzmienie poszczególnych tylko instrumentów, wtyczek i nie robimy kaszanki :-)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:Compressor w praktyce.. 2010/02/19 23:00 #7458

  • quasimoto
  • quasimoto Avatar
  • Wylogowany
  • Młodszy forumowicz
  • Młodszy forumowicz
  • Posty: 26
  • Otrzymane podziękowania: 0
Sam też jestem ciekaw jak to działa. Jeżeli kompresor służy do wyciszania czy eksponowania jakiegoś instrumentu, to nie rozumiem po co se utrudniać życie. Takie rzeczy to robie w mixerze albo w multitracku (adobe audition) gdzie se mogę sterować głosnością każdego sampla z osobna.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:Compressor w praktyce.. 2010/02/20 08:45 #7459

  • lsudny
  • lsudny Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • aka Blue Void
  • Posty: 326
  • Otrzymane podziękowania: 9
Czytaj ze zrozumieniem. Kompresor nie służy do przyciszania/pogłaśniania, tylko do kontroli dynamiki utworu.
Siódmego czerwca 2010 roku, o godzinie 16:15, oficjalnie opuściłem to forum.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:Compressor w praktyce.. 2010/02/20 12:50 #7462

  • quasimoto
  • quasimoto Avatar
  • Wylogowany
  • Młodszy forumowicz
  • Młodszy forumowicz
  • Posty: 26
  • Otrzymane podziękowania: 0
Ja czytam ze zrozumieniem, za to Ty chyba nie wiesz co sam piszesz:
,, "(...) swoim działaniem spoi wszystkie elementy wchodzące w skład miksu, robiąc głośniejszymi fragmenty będące zbyt cicho i ściszając zbyt głośne dźwięki. (...)" - wyjaśnienie w jednym zdaniu i wszyscy są happy. ;] ".

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Zasilane przez Forum Kunena