rolandSyntezator Roland Fantom  zdążył się już zadomowić na rynku. Instrument swą premierę miał miejsce w 2019 roku w Londyńskim Abbey Studios. Producent stara się utrzymywać system jak najbardziej aktualnym. W ubiegłym roku (wrzesień 2020) Roland udostępnił oprogramowanie systemowe w wersji 2.0. Kilka dni temu światło dzienne ujrzała tytułowa aktualizacja (v 2.5) rozszerzająca możliwości Fantoma o dwie ciekawe funkcjonalności.

Przeczytaj również : KRONOS Titanium Edition 2020 w kolorze tytanu

fantom_os25

Pierwsza istotna zmiana stanowi rozszerzenie możliwości w zakresie brzmień organowych. Zaimplementowany silnik ToneWheel Organ wywodzi się z serii Roland VK i odpowiedzialny jest za wierną emulację brzmień organów z efektem obracanego głośnika. Całość sterowana jest z poziomu dotykowego ekranu oraz suwaków i gałek.

 

fantom_os25

Kolejną istotną zmianą jest oficjalne wsparcie oraz integracja serii Roland Fantom z oprogramowaniem Ableton Live. Warto przypomnieć, że Roland Fantom współpracował już wcześniej z After Logic Pro, GarageBand, oraz Mainstage. Ableton Live to czwarty z kolei sekwencer DAW wspierany przez FANTOMA.

Dzięki wykorzystaniu dotykowego ekranu o wysokiej rozdzielczości możliwy jest podgląd oraz praca z klipami w trybie Live Session, dostęp do parametrów miksera, wykorzystanie funkcji przycisków transportu w ramach Abletona.

Aktualizację (Roland Fantom 2.5 firmware update) można pobrać bezpłatnie ze strony producenta.

Plik z aktualizacją do pobrania tutaj.

Źródło: Roland.com