roland

FANTOM-0x - to nowa seria lekkich syntezatorów, w ramach której zaprezentowano modele: FANTOM-06, FANTOM-07 oraz FANTOM-08.

Instrumenty są bardzo lekkie, a co z tym idzie można je swobodnie przenosić bez nadwerężania kręgosłupa.

 

Za brzmienie instrumentu odpowiadają technologie: Roland ZEN-Core, SuperNATURAL oraz moduł wirtualnych organów ToneWheel Organ. Całość wspierana jest przez serwis Roland Cloud umożliwiający doposażenie instrumentu w pakiet brzmień pochodzących z pozostałych modeli Rolanda. Na pokładzie 3500 gotowych programów oraz 90 zestawów perkusyjnych.

Instrument pozwala kreować brzmienia, przebiegi oraz całe utwory z możliwością ich przywołania z pamięci. Sampler pozwala rejestrować pady o długości do 2 minut 44 sekund a próbki trwajace do 60 minut. Pamięć na próbki wynosi 2 GB.

Sekcja kontrolerów to 8 suwaków oraz 8 gałek, pitch bend, oraz modulator,dodatkowe 2 kółka, 16 padów. Instrument można wykorzystać w charakterze interfejsu audio.

 

Swoją wagę instrumenty zawdzięczają procesowi odchudzania które wiązały się między innymi z rezygnacją z kilku złączy. Instrument pozbawiono analogowych filtrów czy funkcji aftertouch. Dopełnieniem jest nieco mniejszy ekran, czy przebudowana sekcja kontrolerów.

Lekka jest nie tylko sama konstrukcja, ale również cena instrumentu. Jest o połowę niższa w stosunku do pierwowzoru. Oznaczenie modeli odnosi się do ilości klawiszy na pokładzie: 06 = 61 klawiszy, 07= 76 klawiszy, 08 = 88 klawiszy).

Dostępność: kwiecień 2022

Ceny: $1,499.99, $1,799.99 oraz $1,999.99 odpowiednio za wersje 06, 07 oraz 08.

Źródło: Roland.com