Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Sampling - czyli użycie fragmentu utworu muzycznego 2012/11/17 22:43 #18205

  • dezler
  • dezler Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Ekspert
  • Posty: 148
  • Otrzymane podziękowania: 18
Witam Wszystkich Zajaranych Samplingiem
Nie wiem czy pojawił się tu już Taki temat....
Ale chciałem żeby był tu temat poświęcony głownie Samplowaniu.
Wiele osób uważa że w dzisiejszych czasach Samplowanie to przeżytek, ponieważ dużo lepsze jest robienie syntetycznych brzmień. Ale Ja osobiście uważam że Sampel ma Dusze której dzisiejsza Elektronika nigdy nie bd miała.
Piszcie tu co myślicie o Samplingu, dzielcie się z innymi swoją wiedza na temat samplingu.
Możecie też opisać w jaki sposób wy Samplujecie.

Pozdrawiam
Werset, 1991, Rap.

Chcesz Bity ? Napisz, jakoś się dogadamy.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez dezler.

Odp: Sampling - czyli użycie fragmentu utworu muzycznego 2012/11/20 08:14 #18229

  • kaziorkaski
  • kaziorkaski Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 618
  • Otrzymane podziękowania: 35

dezler napisał: Wiele osób uważa że w dzisiejszych czasach Samplowanie to przeżytek, ponieważ dużo lepsze jest robienie syntetycznych brzmień.


Nie powinni ↑ tak uważać, ponieważ to zasadniczo dwie odrębne sprawy.
Np. samplowanie spotykane dzisiaj, to często dość długie frazy, odtwarzane razem z dogranymi przez muzyka liniami basu, perkusji etc.
Tworzenie brzmień jako takie nie ma więc z tym za wiele wspólnego.
Ale oczywiście obie kwestie w jakiś sposób się uzupełniać mogą i nawet powinny ;)
Potrzeba mądrości by pojąć mądrość: na nic muzyka, gdy publiczność głucha.

www.muzyka-pomojemu.blogspot.com
Za tę wiadomość podziękował(a): dezler

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Sampling - czyli użycie fragmentu utworu muzycznego 2012/11/20 09:19 #18233

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Gdyby nie klasyczny sampling to nie powstałyby takie grupy jak The Prodigy, The Chemical Brothers, The Crystal Method czy Fatboy Slim.

Dzisiaj samplowanie czyjejś muzyki dalej jest stosowane w takich gatunkach jak np. Electro Swing za którym stoi np. Parov Stelar. Łączy się tam współcześnie nagrane instrumenty i "klubowy" rytm ze swingiem ameryki lat 20. Szczegół jednak polega na tym, że nie zawsze są to autentyczne nagrania a np. współczesne repliki. Twórca sam nagrywa wers trąbki, specjalnie pogarsza jakość nagrania stylizując na dawne czasy i potem tnie takie nagranie na drobne plasterki samplując własnym nagraniem.

Klasyczny sampling dalej istnieje i ma się dobrze o ile jest kreatywnie używany i stanowi niewielki procent całości tak jak to zawsze było.

Dzisiaj pod pojęcie samplingu można podciągnąć wszelkie gotowe loopy dostępne wszędzie w internecie, za darmo albo za odpowiednią gotówkę. Tak samo multisample które samplują instrumenty ale nuta po nucie tak aby jak najbardziej umożliwić tworzenie melodii tak jak na oryginalnym instrumencie. Do tego, jak wyżej wspomniałem, dochodzi samplowanie własnych nagrań.

Jeżeli za sampling uznać stosowanie próbek autorstwa kogoś innego to niestety jakby tak realnie spojrzeć mamy plagę tej formy twórczości, ale większość osób sobie nawet nie zdaje z tego sprawy. Jakby się uprzeć to można nawet zrobić cały utwór z fragmentów i loopów i poza dobraniem kolejności własna inwencja równa się zeru.
Za tę wiadomość podziękował(a): dezler

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez N.E.X..

Odp: Sampling - czyli użycie fragmentu utworu muzycznego 2012/11/20 16:45 #18239

  • dezler
  • dezler Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Ekspert
  • Posty: 148
  • Otrzymane podziękowania: 18
Ogulnie bardzo podoba mi się wypowiedź N.E.X.A. Który zawsze staje na wysokości zadania bardzo precyzyjnie opisując swoją wypowiedz. I oczywiście się z tym zgadzam. Po prostu dość często spotkałem się z wypowiedziami że Elektronika jest lepsza bo jest nowsza i wogule A przykładem czegoś takiego jest nawet wywiad z bardzo znanym producentem jakim jest MATHEO.
Ale tak jak powiedział kaziorkaski to są dwie odrębne sprawy po za tym niektórzy producenci łącz elektroniczne brzmienia z samplami.
Ogulnie chodziło mi o założenie tematu w którym będą się wypowiadać ludzie Jarający się samplingiem i będą wymieniać się własnymi doświadczeniami czy choćby wiedza czy patentami w tym temacie, bo uważam że jest to ciekawy temat.
Werset, 1991, Rap.

Chcesz Bity ? Napisz, jakoś się dogadamy.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Zasilane przez Forum Kunena