Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Ręczna zmiana akordów - jak to zrobić? 2010/08/29 13:29 #9333

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Witam :).

Od jakiegoś czasu wiążę się z problemem, którego nie mogę rozwiązać a jest to rzecz na tyle prosta teoretycznie, że w praktyce musi dać się to jakoś wykonać, jak nie na FL Studio to na innym programie który może hostować instrumenty VSTi.

Sprawa wygląda tak - chcę zrobić remake Jeana Micheal'a Jarre - Oxygen 4 w taki sposób aby móc to wszystko zagrać na żywo za jakiś czas. Są tam 2 ścieżki instrumentalne + jedna oktawę wyżej z pierwszej ściezki. W podkładzie mamy perkusję, cały czas taką samą także może lecieć jako loop on/off. Różne przeszkadzajki i szumy mogę wrzucić na pady na keyboardzie w formie one shot, nie ma problemu. Problem pojawia się z padami w tle, basem i jesze jedną ścieżką grającą harmonicznie z basem tylko wyżej. Mogę to zrobić po prostu jako song i lecieć z wcześniej zaprogramowanymi akordami przez 3-4minuty i nie robić żadnych wariacji, ale chciałbym mieć nad tym pełną kontrolę jako pianista i keyboardzista. Więc pytanie brzmi:

Jak zaprogramować te ścieżki w taki sposób, abym mógł później zmieniać wysokość dźwięku w basie, padzie i innych?

W keyboardzie odbywa się to poprzez wystukiwanie akordów przez wcześniej zaprogramowany podkład i wtedy są odgrywane odkreślone nuty w podkładzie.

Nie ogarniam w jaki sposób by to zrobić na FL Studio. Live Mode W FL Studio oczywiście odpada bo to porażka jakaś jest, nie będę programował 12 sekwencj iakordów i potem szukał na klawiaturze które przyciski odpowiadają za włączenie i wyłączenie ich ;). Musi być naturalnie. Propozycje które na razie przyszły mi do głowy:

1. Bas wykręcić na instrumencie z programowalnym arpegiatorem i wrzucić ciągłość granych nut, jedno stuknięcie na klawiaturze i mam odpowiedni akord, ale to nie rozwiązuje problemu padu, który nie może przecież ciągle grać i dobrze by było go zaprogramować w piano rollu i tam automatycznie zmieniać sekwencję.

2. Czytałem kiedyś, chyba nawet tutaj, o jakiejś wtyczce workstation która działą tak samo jak keyboard, ale obawiam się, że ma własne brzmienia i nie da się nią sterować innymi instrumentami. Mógłby ktoś przybliżyć co to za wtyczka i jak się nazywała?

3. Istnieje jakiś instrument/efekt MIDI który by odbierał nuty i zamieniał je na akordy w wyznaczonym instrumencie? Mam do dyspozycji 2 kontrolery midi, jeden może być na główną melodie i na sterowanie, drugi na akordy.

4. Da się jakoś podpiąć pod automatykę wysokość dźwięku w piano rollu? Określoną transpozycję? Cokolwiek. Tak, żeby wrzucić na stałe patterna jako loop i móc w nim zmieniać wysokość.

Wszystko jest z logicznego punktu widzenia bardzo proste, ale jak to wykonać :|? Aktualnie jeszcze nie posiadam aranżera, nastawiam się za około rok na jakąś Yamahe, bo faktycznie są najlepsze, ale nawet gdybym go posiadał to i tak nie mógłbym zastosować dowolnych brzmień, bo przecież to nie syntezator ;).

Pozdr!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Zasilane przez Forum Kunena