Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Fl Studio-czy można użyć wszystkiego w swoich produkcjach? 2011/05/06 19:30 #12262

  • Neutron5
  • Neutron5 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Ekspert
  • Posty: 133
  • Otrzymane podziękowania: 4
Witam!
Chodzi mi o to czy w produkcjach komercyjnych można użyć również elementów znajdujących się w całych kawałkach np zircon czy adam szabo? Oczywiście chodzi mi tu głównie o presety instrumentów.
Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Fl Studio-czy można użyć wszystkiego w swoich produkcjach? 2011/05/06 19:43 #12264

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Generalnie w ogóle nie można używać czegokolwiek kto coś zrobił bez pozwolenia. Wchodzą w to na pewno wszystkie sample, które oni sami zrobili, albo pozyskali droga kupna wykorzystując w swoich kawałkach. Oni mają licencje, Ty nie więc nie możesz tego używać, tym bardziej komercyjnie.

Jeżeli chodzi o presety to skopiować i przerobić pewnie możesz, nie słyszałem o tym, aby brzmienie podlegało prawu autorskiemu, bo w przeciwnym wypadku kto pierwszy użył TB-303 miałby do dzisiaj na to monopol. Inna rzecz to taka, że świat nie potrzebuje drugiego Hitmana z masywnymi leadami, Guru Josh Project z podobnym electro czy Benassiego z saw basem. Historia pokazała, że kopie nigdy się daleko nie przebiły, także szkoda czasu na kopiowanie ;). Kręć swoje na ucho, wyjdą inne, może bardziej oryginalne, taki kompromis.

Dodam jeszcze, że komercyjnie nie można wykorzystać nic co zostało dołączone do FL Studio w formie sampli i loopów. Niestety nie są one rozprowadzane na licencji Royalty-Free. Zresztą są bardzo charakterystyczne, nikt by i tak z tego nie chciał korzystać i słuchać ;). Ale wspominam tak dla jasności. Sam program, narzędzia, wtyczki oczywiście można, to tylko narzędzia i instrumenty. Posiadając oryginalny program oczywiście.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Zasilane przez Forum Kunena