Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Jak skompresować brzmienie werbla? 2013/01/31 11:08 #19113

  • hiphop14
  • hiphop14 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Złoty forumowicz
  • Złoty forumowicz
  • Posty: 176
  • Otrzymane podziękowania: 1
Zacznę od tego: mam werbel, pasuje on do bitu, lecz jest trochę " za miękki i za długi ". Chcąc ustawić go po swojemu, zbijam go tresholdem i obniżam ratio ( poniżej 2.2.1 ), które sprawi że werbel będzie bardziej wyrazisty i krótki. I tu moje pytanie odnośnie waszych doświadczeń, warto tak ścinać werbel? Mam wrażenie że " odwracam " stopień poprzedniej kompresji, werbel brzmi dobrze, ale może lepiej poszukać odpowiedniejszego werbla?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez hiphop14.

Odp: Jak skompresować brzmienie werbla? 2013/01/31 12:05 #19114

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Zależy jakie masz sample i co chcesz osiągnąć. Kompresja perkusji na tym etapie służy właśnie do kształtowania brzmienia, możesz wydłużyć albo skrócić wybrzmiewanie, zwiększyć albo zmniejszyć transjenty i tak dalej. Jest to zupełnie normalna czynność i stosuj to bez obaw, oczywiście z pewnym kompromisem aby nie przegiąć w żadną stronę. Potem jak będziesz miał cały miks i tak będziesz musiał dostosować to do kontekstu tak aby perkusja z jednej strony się wybijała atakiem a z drugiej strony żeby jej wybrzmiewanie było słyszalne bo inaczej będą tylko takie rażące "pyknięcia".

Do takich celów mogę polecić Rough Rider, został stworzony do modyfikacji perkusji. Wprowadza (niestety) trochę swojego charakteru ale czasami to może się przydać.

Link: www.audiodamage.com/downloads/product.php?pid=ADF002
Za tę wiadomość podziękował(a): hiphop14

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Jak skompresować brzmienie werbla? 2013/01/31 13:01 #19118

  • hiphop14
  • hiphop14 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Złoty forumowicz
  • Złoty forumowicz
  • Posty: 176
  • Otrzymane podziękowania: 1
Dzięki N.E.X :) a co jeśli werbel chce tylko skrócić a nie chce go " zbijać " tresholdem? Albo wgl chce aby był mało zbity?

Także dzięki za tą drugą rade, właśnie nie wiedziałem jak to czasem nazwać ten brak mocy w perkusji. Często takie rozwiązanie z tym Rough Rider jest stosowane?

Możesz mi jeszcze wytłumaczyć, co to są te transjety?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Jak skompresować brzmienie werbla? 2013/01/31 13:51 #19119

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
pl.wikipedia.org/wiki/Transjent

Rough Rider to po prostu zwykły kompresor tylko dostosowany specjalnie do ustawiania perkusji. Może działać także na innych śladach ale tutaj sprawdza się najlepiej i najszybciej, używam go dosyć często dlatego polecam. Podobne efekty jednak uzyskasz na niemal każdym innym kompresorze.

Jeżeli chcesz skrócić sampel najlepiej robić to w samplerze modyfikując samą próbkę. Kompresją uwydatniasz tylko różnice między początkowym atakiem a wybrzmiewaniem, do zera nie skrócisz, a wydłużyć nie wydłużysz sampla z niczego kiedy dalej nic nie ma. Chodzi o drobne modyfikacje. Dla przykładu w muzyce drum'n'bass masz bardzo szybkie tempo można więc dostosować dowolne sample tak aby miały szybkie i krótkie uderzenia a dalej wybrzmiewały ciszej aby nie nachodziły na siebie. W wolnej muzyce masz na odwrót, dużo czasu i miejsca na wybrzmiewanie więc warto to wykorzystać zamiast krótkich uderzeń.

Reszta zależy od Twojej kreatywności. Jeżeli chcesz skrócić to jak wyżej, jeżeli wydłużyć to możesz np. użyć dwóch sampli werbla, jeden krótki drugi długi wybrzmiewający. Krótki kompresujesz na mocny atak i szybkie zanikanie, a ten drugi robisz na płasko aby słabo uderzał ale mocno wybrzmiewał. W połączeniu możesz uzyskać spójne brzmienie.
Za tę wiadomość podziękował(a): hiphop14

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Zasilane przez Forum Kunena